Указ Президента Порошенка про закриття «Вконтакте», «Однокласники» та інших ресурсів викликав шквал обурення серед українських користувачів Інтернет. Більшість людей сходиться на думці, що якби подібні дії були зроблені у 2014 році, в самий пік протистояння з Росією, то тоді б це сприйнялося нормально. Зараз же багато експертів і політиків, бачать у подібному Указі лише одне - спосіб політичної цензури.

Як це буде

Знай.ua дізнався про те, як буде проходити введення подібної заборони в життя у глави Комітету з питань свободи слова та прав людини Інтернет асоціації України Маскіма Тульева. За його словами, в один момент прикрити неугодні сайти не вийде.

«Мережі в Україні будувалися у той час, коли такі драконівські тоталітарні заходи нікому не снилися навіть у страшному сні. Тому оператори закуповували обладнання дешевше, де такого завдання, як блокування сайтів або моніторинг інформації, не було, - повідомив він. - Це обладнання може виключно пересилати інформацію з однієї точки в іншу. Підкреслюю, що аналіз інформації цим обладнанням зробити неможливо».

Тульева зазначив, що для того, щоб ввести подібну «цензуру», потрібно щоб усі 6 тисяч провайдерів існуючих в Україні перебудували свої мережі. Це величезна робота. У дрібних операторів це може зайняти день або тиждень, у великих це може зайняти роки.

Популярні новини зараз
Абоненти збунтувалися проти "Київстар": не хочуть доплачувати за гігабайти, якими не користуються 3 хвилини – правда чи міф? За скільки ракета "Циркон" може дістатися українських міст "Нафтогаз" дав 9 днів: що потрібно зробити навіть якщо газ не споживаєте Заплатите від 17 000 до 51 000 грн: українців попередили про штрафи з 1 квітня
Показати ще

«Я спостерігав, як 10 років тому цензура проводилася у РФ. Там була така ж ситуація. На момент коли президент сказав треба, до моменту закриття першого сайту на території Росії, пройшло півтора року і пішло на це близько 2 млрд доларів», - розповів нам експерт.

Максим Тульев додав, що, перш за все, повинна буде створена спеціальна організація, яка буде стежити за тим, які сайти блокуються, а які ні. За прикладом Роскомнадзора у наших східних сусідів.

«У той же час варто додати, що жодна сучасна система цензури не в змозі заблокувати якийсь ресурс повністю, - сказав він. - Все системи блокування можна легко обійти. Не буде цього робити хіба що ледачий. Але будь-яка людина, яка захоче знайти потрібну йому інформацію - зможе це зробити».

Глава Комітету з питань свободи слова та прав людини Інтернет асоціації України впевнений, що все це робиться лише для того, щоб ввести політичну цензуру.

«Максимум для чого можна використовувати цей механізм - це політична цензура. Зміна електоральних уподобань громадян. Якщо цей механізм буде створений, під будь-яким приводом, він негайно виявиться в тих руках, які будуть використовувати його для політичної пропаганди», - резюмував експерт.

Удар по бізнесу

Крім соцмереж та пошукових сервісів, також Указом Порошенка передбачається блокування бухгалтерської програми «1С». За словами голови комісії УСПП з питань науки та IT Івана Пєтухова, подібне требо було зробити вже давно.

«Програма «1С», яка стоїть у держорганах, яка оновлюється за допомогою віддаленого доступу, а в багатьох компаніях саме такий доступ, може нашкодити в плані безпеки, так як ніхто не знає які файли і дані приходять, а які йдуть, - поділився з нами експерт. - У державних структурах подібні програми, як і пошуковик «Яндекс», звичайно, повинні бути заблоковані заради безпеки інформації».

У той же час Пєтухов впевнений, що на пересічного українця це не повинно поширюватися.

«Не можна було ось таким чином видавати такий Указ, не порадившись з експертами і громадськістю, - вважає він. - Це потрібно було опрацювати і зробити м'яко. Щоб ці санкції не нашкодили нашим підприємствам. Відмова від «1С» вдарить по нашому бізнесу, так як немає поки гідної альтернативи. Я вважають, цей Указ зроблений на шкоду наших національних підприємств».

Депутати «Вконтакте»

Знай.ua також поспілкувався з молодими українськими політиками, які давно дружать з Інтернетом і з соцмережами «на ти».

«Заборона без зміни цінностей може викликати прямо протилежний ефект, - розповіла нам народний депутат від партії «Самопоміч» Анна Романова. - Потрібно працювати з молоддю, щоб вони усвідомлено самі вибирали ресурси, якими хочуть користуватися і аналізували інформацію. До речі, саме цим має займатися Міністерство інформаційної політики».

Нардеп також зазначила, що «порвала» з усіма російськими ресурсами і сервісами ще у 2014 році, після початку конфлікту з РФ.

«Тоді я відмовилася від поштової скриньки mail.ru, а свій аккаунт у ВК не видалила, але практично не вела його. Він мені потрібний був задля збору інформації про настрої молоді та підлітків, їх вподобання, тощо. - розповіла вона Знай.ua. - Також я користувалася ресурсом Яндекс.Пробки, зараз з'явився чудовий шанс в українських айтішників зробити подібний продукт і заробити на цьому».

Свій аккаунт у «Вконтакте» має також і колега Романової по партії Олена Сотник.

«Але я його вже три роки не використовую, - зазначила вона. - Мені здається, що секторальні санкції більш ефективні, ніж обмеження доступу людей до інформаційних мереж.

Особливо незрозумілим для мене залишається рішення про блокування системи «1С». 90% українського бізнесу їй користуються, з того, що мені відомо - це не російська компанія, а франшиза, яка працює автономно в Україні. Фактично бізнес поставили в становище, коли альтернатив немає, витрат ніхто не компенсує, а часу для переходу або створення чогось нового теж ніхто не передбачив».

Як повідомляв портал Знай.ua, Порошенко повідомив, коли скасує заборону ВКонтакте.