22 червня Верховна Рада прийняла епохальний Закон під номером №5119-1 щодо впровадження гуманного ставлення до тварин. І вже 4 серпня в Україні набув чинності закон про посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами.

"Знай.ua" з'ясував, що змінилося в суспільстві з моменту вступу в силу нового закону.

Ударив - відповіси

Відповідно до прийнятого документу, жорстоке поводження визначається як "знущання над тваринами, в тому числі бездомними, що спричинило наслідки, які завдали їм фізичного страждання, тілесних ушкоджень, каліцтва або призвели до загибелі". Також йдеться про нацьковування тварин одна на одну й на інших тварин, залишення домашніх і сільськогосподарських тварин напризволяще, в тому числі порушення правил їх утримання.

Що й казати - соціум зітхнув спокійно.

Адже тепер побої, знущання над тваринами тягнуть за собою штраф від 3400 до 5100 грн із конфіскацією вихованця, якщо його життю є загроза.

У разі колективних знущань, повторного випадку знущання - штраф збільшується від 5100 грн до 8500 грн або держава передбачає адмінарешт до 15 діб із конфіскацією тварини. За задоволення статевої пристрасті з твариною - штраф від 3400 до 8500 грн, і тварину конфіскують.

Популярні новини зараз
Київ під загрозою віялових відключень світла: ситуація "контрольована", але не дуже Розписуватися буде не потрібно: коли повістка вважатиметься врученою На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого Валютний ринок чекають важливі зміни: як можна буде здати чи купити долари
Показати ще

Якщо поліція кваліфікує жорстоке поводження з твариною за статтею Кримінального кодексу, винуватцю в залежності від наслідків (загибель тварини) загрожує обмеження чи позбавлення волі від 6 місяців до 3 років. За вбивство тварини в присутності дитини - обмеження чи позбавлення волі строком на 3-5 років.
Передбачено також покарання до 8 років позбавлення волі, якщо зловмисник зробив це з особливою жорстокістю (повторно, колективні знущання, стосовно двох і більше тварин).

Загалом - повний пакет покарання для живодерів. Але є й нюанси.

М'які лапки, або знущання за законом

"До нас на днях принесли кішку на в'язку. Звернула увагу на те, що кішечка якось дивно себе поводить при стрибку. Коли роздивилась, помітила, що подушечки на подив м'які, немає нігтів, вони не просто зрізані, вони видалені. Лапка гнучка, як гумова іграшка, при ходьбі пальчики розпливаються в різні боки. Зрозуміло, що операція була давно, все зажило, але, спостерігаючи за твариною, видно, як їй дискомфортно. Кішечка не може нормально стрибнути з дивана, полохлива, на різкі звуки здригається. Навіщо заводити тварину і знущатися, мені не зрозуміло. Якщо меблі для людей важливіше й дорожче. А якщо завтра кішка погризе нові туфлі, вони що, зуби видалять їй?"- обурюється Світлана з Умані.

Більшість господарів кішок стикалися з тим, що улюбленець дряпає меблі, шпалери, вхідні двері. Часто рішення проблеми - купівля спеціального пристрою для чистки кігтів. Але в наших ветлікарнях господарям тварини часто поспішають запропонувати операцію, звучить це навіть заспокійливо - "М'які лапки". І ніяких проблем.

Видалення кігтів - оніхектомія - це ампутація фаланг пальця кішки. Операцію роблять під загальним наркозом. Зазвичай її проводять лише на передніх лапах, але бувають випадки, коли ампутують кінцеві фаланги на всіх кінцівках кішки.
Операція з видалення кігтів позбавляє кішку психологічної рівноваги і може повністю змінити характер тварини. Кішки втрачають не тільки свій основний засіб захисту, а й можливість спритно підніматися на звичні речі. Втрата природної спритності і неможливість втриматися в стрибку призводить до частих травм мордочки та ослаблення м'язів лап і спини. Навіть похід у туалет пов'язаний у оперованих кішок із дискомфортом при закопуванні наповнювача. Постійний стрес негативно впливає на здоров'я кішки, робить її нервовою, полохливою, а часто й агресивною.

Ті, в кого є кішки, знають, що навіть при обрізанні кігтів у тварини порушується їх правильний ріст. Що ж говорити про повноцінну операцію, яка проводиться під загальним наркозом, коли видаляються ділянки пальчика, що відповідають за ріст кігтиків? Це рівнозначно тому, що людині ампутували останні фаланги пальців.

Крім оніхектомії, існує також і операція по підрізанню сухожилля пальцевого згинача - своєрідного механізму для втягування і випускання пазурів - тендонектомія. Суть даної операції - у вирізанні невеликої ділянки сухожилля, яке призводить до того, що кішка не зможе випускати кігті. Після операції суглоб перестає нормально рухатися, що також завдає тварині біль і дискомфорт. Процес загоєння сухожилля досить тривалий, ускладнення також не виключені. Плюс до всього операція робить тварину беззахисною перед собаками та іншими котами, в разі, якщо кішка випадково вибіжить на вулицю, вона не зможе захистити себе, вистрибнути на дерево і просто загине.

Клініки, які рекламують ці операції, м'яко кажучи, лукавлять, переконуючи, що це просте медичне втручання. Операція зовсім не проста і мало популярна на Заході. Таку операцію роблять тільки в США, але і там чимало лікарів, які відмовляють своїм потенційним клієнтам у проведенні оніхектоміі їхнім кішкам. У багатьох країнах Європи така операція під забороною. У цивілізованих країнах тварин захищає Європейська конвенція із захисту прав домашніх тварин.

Але в Україні, зробивши з кішки інваліда, господарі задоволені - адже меблі і шпалери в будинку залишаються цілими.

"Більшість ветеринарів противники цієї згубної процедури. Послугу з видалення кігтів надають частіше приватні клініки. Це все гроші, процедура коштує відносно дорого. Ось і проводять подібні операції. Є клініки, де відмовляють в таких проханнях, але це поодинокі випадки. Звичайно, це потрібно заборонити, так, як це зробили багато країн. А чомусь в Україні на таке не звернули увагу, адже втручання - в прямому сенсі знущання над твариною. Я, як людина, що любить тварин, вважаю це аморальним і негуманним", - говорить працівник ветклініки Вадим Покотило.

Без права голосу

Девокалізація - операція, при якій хірургічно травмують чи видаляють голосові зв'язки або розсікають певний нерв, таким чином позбавляючи тварину голосу. Її можуть робити як собакам, так і кішкам, і будь-яким іншим тваринам.

Після такої процедури собака мовчить - не гавкає, кіт - не нявкає, сусідам взагалі не заважає, дітей вранці не будить.

В Україні відповідальності за такі дії не передбачено. Операція не проходить безслідно для тварини. Це великий стрес, який може відбитися на поведінці і на звичайному житті. Можливо, це спровокує або посилить агресію. І тварина замкнеться в собі, і, нездатна проявляти голосом свої емоції, буде повільно, але впевнено божеволіти.

Така медична послуга більше користується попитом у власників собак. Нещасні тварини, які пережили операцію, абсолютно здорові стають інвалідами через примху своїх господарів.

Залежно від ступеня підрізання зв'язок, голос собаки стає тихішим і більш сиплим, аж до шелесту, схожого більше на кашель, ніж на гавкіт.

Не дивлячись на прийнятий законопроект, до сих пір в Україні проводять безжальні операції. Багато ветклінік рекламують такі послуги, пропонують їх у прейскуранті, вказуючи відразу ціну за процедуру.

Робочі конячки

В Україні багато років заборонено створювати пересувні цирки та зоопарки, але неточності в документі давали лазівку. З прийняттям нового закону пересувні шапіто заборонили на державному рівні. Активісти і зоозахисники запевняють, що доб'ються повної заборони використання тварин навіть у стаціонарних цирках.

Але насправді, не обов'язково називатися цирком або шапіто, щоб експлуатувати тварин. У багатьох туристичних і курортних містах всім бажаючим за окрему плату пропонують сфотографуватися з мавпочкою, удавом, папугою або покататися на поні чи конячці. Знайомо, чи не так?

Тільки на початку серпня в Одесі прямо на вулиці впав кінь - у ветклініці діагностували тепловий удар у тварини. Все тому, що підприємливі господарі катали всіх бажаючих у візку в 40-градусну спеку. Як виявилося, 4 роки тому у цих же господарів помер кінь - також від теплового удару.

Парадокс, але за новим законом потрібно ще довести, що над твариною знущаються. І поки тварина не впаде у всіх на виду - зробити це практично неможливо. Адже мавпочка або удав не розкажуть викликаній поліції, що їх не годували з ранку і не напувають у спеку.

"Закон недоопрацьований. Не прописано дуже багато нюансів. За новим законом - не можна вдарити тварину на вулиці. А що діється вдома, у ветлікарні? Не можна створювати шапіто і перевозити тварин. Ну так вийдіть на будь-який пляж - там маса тварин, яких просто мучать", - вважає зоозахисниця Ася Серпінська

Так що доведеться закон доопрацьовувати і розширювати. А то виходить, що бездомні тварини захищені куди краще тих, у кого є господарі.