Коли ми чуємо словосполучення «громадянська війна» в історичному контексті, то зазвичай згадуємо або події 1917 року, і, в крайньому випадку, війну Півночі і Півдня в США. Але за кілька століть до цих подій в Британії вже була масштабна громадянська війна, яка назавжди змінила хід історії.

Війна почалась у 1642 році і тривала три роки, поки Армія нового зразка прихильників парламенту і Олівера Кромвеля не розбила роялістів Карла I в битві при Нейзбі. Перший час круглоголові (так називали прихильників Кромвеля) терпіли поразки від більш дисциплінованої та навченої армії роялістів. Але після низки реформ змогли вирвати перемогу. Про те, як саме Кромвель міняв свої збройні сили та створював Армію нового зразка, сьогодні і поговоримо.

Уніфікація армії

Спочатку армія круглоголових була вкрай неоднорідна. Істотну її частину становили добровольчі полки, які іноді відмовлялися служити за межами своїх рідних земель. Організувати єдині дії в масштабі всієї армії було абсолютно неможливо, чим і користувалися роялісти, виграючи битву за битвою.

Популярні новини зараз
"Нафтогаз" дав 9 днів: що потрібно зробити навіть якщо газ не споживаєте Боргів не обібратися, якщо забудете про це: українцям нагадали про важливу процедуру Зміна ціни на електроенергію: у НКРЕКП зробили заяву для споживачів Переказ з картки на картку будуть жорстко контролювати: як можуть заблокувати картку
Показати ще

Кромвель створив єдину професійну армію, з єдиним командним центром і суворою ієрархією. При Нейбзі роялісти зіткнулися не з розрізненими добровольцями, а з єдиним кулаком. Командиром нової армії став ветеран колоніальних війн сер Томас Фейрфакс, який, в свою чергу, підпорядковувався безпосередньо парламенту.

Торкнулася уніфікація і обмундирування. Якщо на початку війни круглоголові воювали з самою різною зброєю та одягненими як попало, то після 1644 року вони всі отримали єдину форму (знамениті червоні куртки) та озброєння.

Війна і політика

Довгий час в Британії аристократи займали всі ключові пости, як в армії, так і в парламенті. Бувало й так, що одні й ті ж люди і засідали в Палаті Лордів, і командували полками та бригадами. Спеціальним «Актом про зречення» в 1644 році це була заборонено. Тепер кожному офіцерові необхідно було вибирати між військовою службою і політичними справами. Таким чином, в армії залишилися тільки справжні професіонали, далекі від закулісних інтриг британського парламенту.

Виняток зробили тільки для самого Олівера Кромвеля, який був і командувачем кавалерією, і депутатом.

Релігійне питання

Крім політичних, у громадянської війни були і релігійні причини. Серед роялістів були в основному ліберально налаштовані пресвітеріанці, в той час, як Кромвель і його оточення були суворими пуританами.

Заради боротьби з релігійними сварками в армії, вищий офіцерський корпус був у підсумку майже повністю сформований з пурітанцев.

Платня

Незважаючи на те, що армія Парламенту складалася в основному з добровольців, навіть волонтерський дух потребує регулярної фінансовому підживленні. Після того, як Кромвель ввів у військах регулярне платню, бойовий дух кругоголових сильно зріс.

Більш того, зарплата в «Армії нового зразка» завжди виплачувалася вчасно, командування стежило за цим особисто. Тому солдат був не тільки нагодований і одягнений, але і впевнений в завтрашньому дні. А це - основа будь-якої військової служби.

Дисципліна в кавалерії

Кавалерією круглоголових Олівер Кромвель командував особисто. Зазвичай перед цим родом військ ставилися найскладніші завдання, адже їм протистояла кавалерія роялістів, а аристократи війні в сідлі були навчені з дитинства.

Тому Кромвель заборонив своїм вершникам наздоганяти тікаючих ворогів. Удари його кавалерії були швидкими, блискавичними, але не тривали довго, адже солдати були навчені перегрупуватися в максимально короткі терміни.

Підвищення для всіх

У старій королівський армії нові звання, регалії та нагороди часто отримували не найздібніші солдати і офіцери, а найбільш заможні та знатні, що володіли потрібними зв'язками. Була широко поширена банальна корупція. Відповідно, на ключових керівних постах іноді виявлялися люди, які їм зовсім не відповідали.

Кромвель поламав цю систему. У його новій армії просування по службі залежало тільки від навичок і конкретних успіхів кандидата.

Висновки

Будь-які серйозні історичні зміни обов'язково супроводжуються реформами, які іноді істотно змінюють уклад життя. Будь-яка війна - це ще й привід серйозно зайнятися армією, підвищити її боєздатність.

Олівер Кромвель і його соратники з парламенту не побоялися змін. Так, багато генералів та політиків втратили тоді свої теплі насиджені місця. Але це було того варте, реформи принесли перемогу. Про це потрібно пам'ятати і нам. Поки в Україні йде війна, в армії немає місця корупції та старим порядкам мирного часу. Вона повинна бути максимально ефективна.