Ератосфен Кіренський (276 рік до н. е .. - 194 рік до н. е) - грецький математик, астроном, географ і поет.

19 червня 240 до н. е. Ератосфен використовував скафис (чашу з довгою голкою), за допомогою якої можна було визначити, під яким кутом Сонце знаходиться на небі. Це був день літнього сонцестояння в Олександрії.

Незадоволений знаннями, набутими в Олександрії, Ератосфен відправився в Афіни, де так тісно зблизився зі школою Платона, що звичайно називав себе платоником.

Результатом вивчення наук в обох цих центрах давньогрецької освіти була дуже різнобічна, майже енциклопедична ерудиція Ератосфена; він писав, крім творів з математики, астрономії, геодезії, географії, хронології, ще трактати "про добро і зло", про комедії і ін.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам нарахують по 940 гривень надбавки: пощастить, як завжди, не всім За безкоштовні поїздки в автобусах тепер доведеться платити Заплатите від 17 000 до 51 000 грн: українців попередили про штрафи з 1 квітня Показники лічильника вже не аргумент: українців змушують платити за світло більше, ніж "накрутили"
Показати ще

Цар Птолемей III Эвергет негайно ж після смерті Каллимаха викликав Ератосфена з Афін і доручив йому завідування великої Олександрійської бібліотекою. Эрастофен — автор багатьох праць з математики, астрономії, геодезії, географії. Один з цікавих фактів життя Ератосфена – обчислення радіуса Землі.

Стародавні єгиптяни помітили, що під час літнього сонцестояння Сонце освітлює дно найглибших колодязів в Сієні (нині Асуан), а в Олександрії — ні. Ератосфен використовував цей факт для вимірювання окружності радіуса Землі.

Після вимірювання кут виявився 7 градусів 12 хвилин, тобто 1/50 колу. Тому Сієна відстає від Олександрії на 1/50 окружності Землі. Відстань між містами дорівнювало 5,000 стадіями, отже окружність Землі дорівнювала 250,000 стадій, а радіус тоді був 39,790 стадій.

Невідомо якими стадіями користувався Ератосфен. Якщо грецькими (178 метрів), то його радіус землі - 7,082 км, а якщо єгипетськими - 6,287 км.

Сучасні виміри дають середній радіус Землі - 6,371 км.

У будь-якому випадку, точність вимірювання для тих часів просто дивовижна!

Ератосфен прожив дивовижне, насичене і довге життя. Протягом декількох десятиліть залишався незмінним архіваріусом Олександрійської бібліотеки. Він до останнього обожнював і більше всього на світі любив книги, джерело знань і найяскравіших відкриттів. У старості, відсторонений від посади, осліплий і немічний, довів себе до крайньої убогості і заморив себе голодом в 194 р. до н. е.

Як повідомляв портал "Знай.uа", астрономи відкрили систему, в якій знаходяться відразу три землеподібні планети. Більше того, вчені виявили систему з двома суперземлями.

Астрономам вже відомо близько 500 землеподобних планет. Проблема в тому, що більшість з них або занадто гарячі, або, навпаки, холодні, тому вчені продовжують пошук планет, схожих на Землю.