Навколо великих особистостей завжди крутиться багато пліток, міфів і помилок, як наслідок історики губляться в здогадах, було чи ні? Ми розповімо загальноприйняті помилки про Князя Володимира, його сім'ю та Хрещення Русі.

Мати князя Володимира була рабинею

Це дійсно так. У всякому разі, так говорить літопис. Історія походження матері Володимира, на жаль, не відома. Її звали Малуша, і вона, як теж говориться в джерелах, була милосниця або ключниця, служниця княгині Ольги. Тобто чи служниця, чи то просто жила під опікою княгині, історикам не відомо.

Дуже важливий епізод, який детально викладається в літописі. Молодий Володимир, якому все заважав тоді ще живий старший брат Ярополк, вирішив посвататися до нареченої Ярополка, Рогнеди Полоцької.

Популярні новини зараз
На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого Валютний ринок чекають важливі зміни: як можна буде здати чи купити долари В Україні готується революція у житловій сфері Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

У Полоцьку княжили не Рюриковичі, а якийсь князь Рогволод, що прийшов "з замору", і у нього була дочка, яка, збиралася заміж за Ярополка, старшого в родині. Але Володимир перехопив ініціативу і посватався до неї. І коли він посватався, Рогнеда йому відмовила зі словами: "Не хочу роззути робичича". Під виразом роззути робичича мається на увазі весільний обряд, коли наречена знімає з нареченого взуття. Тут ключове слово "робичич", тобто син рабині. Суфікс -ич-, як у нас по-батькові, вказує на походження. І ось це унікальне слово, яке вживає Рогнеда, говорить про те, що він, у всякому разі, вважався сином рабині серед сучасників. Тобто у нього було зовсім не чисте походження.

Князь Володимир хотів прийняти іслам

Це величезна помилка. Вирішивши відмовитися від язичництва, мало сприяв справі об'єднання слов'янських племен і міжнародному престижу, згідно Початковому літописі Володимир став вибирати нову віру, яка стала б загальної для всіх. Приблизно в той же час, в 986 році, Русь вела переговори з Волзької Болгарією, де головною релігією було мусульманство. Посли болгар запропонували князю прийняти іслам, але Володимир відкинув цю пропозицію, пославшись на непридатні для Русі звичаї. Неприйнятність відмови від алкоголю, який є однією з особливостей ісламу, - "Русі є радість пити" - пов'язана не з виправданням російського пияцтва, а з тим, що "бенкети" князя Володимира були способом, а також і місцем розподілу бюджету.

Як відомо, Володимир зупинив свій вибір на грецькому, візантійському варіанті християнства. Крім того факту, що на той час православ'я вже було поширене серед княжої знаті, багато православних священиків приїхало на Русь разом з Ганною, візантійською принцесою, яку Володимир взяв за дружину.

Разом з християнством на Русі з'явилася писемність

Слов'янська писемність в Давній Русі з'явилася дещо раніше. Вона використовувалася в великокнязівської канцелярії для міжнародних актів, в богослужбових книгах нечисленних християнських церков, в книгах, які перебували в особистому користуванні у христианизированной еліти, і навіть для побутових потреб. Це підтверджують рідкісні джерела: мирні договори з греками 911, 944 і 971 років, дійшли тільки церковнослов'янською мовою в складі Повісті временних літ; свідоцтво одного з римських пап про проведення богослужіння в Болгарії і на Русі на рідній мові, датирующееся десятиліттям раніше Хрещення Русі; І цьому є ще безліч підтверджень. Літописи згадують і духівника, тобто священика, Ольги, який прибув з нею в Константинополь. Безсумнівно, частина придворних також прийняла хрещення слідом за фактично правлячої великою княгинею. Першими християнськими мучениками на Русі були варяги Феодор і його син Іван, загиблі від рук російських язичників ще до Хрещення Русі, ймовірно, в 978 році. Це свідчить про існування варязької християнської громади в Києві, у якої не могло не бути книг.

Міжнародно-правові акти: мирні договори, вірчі грамоти російських послів, охоронні грамоти руських купців, щорічно приїжджали в Константинополь, - писалися на двох мовах, в тому числі і на церковнослов'янською, який виступав в ролі літературної мови Slavia Orthodoxa.

На жаль, у нас дуже мало джерел від початкового періоду російської книгописания. Від X століття нічого не збереглося, перша датована рукопис - це Остромирове Євангеліє 1056-1057 років, а все інше - це гіпотези, які все ж базуються на досить міцному підставі. У 1037 році князь Ярослав Мудрий, "кнігам' старанний, шануючи часто в день і вь нощи", зібрав книжників і велів їм перекладати з грецького і переписувати книги на "словеньское лист".

На Русі в XI столітті і пізніше в якості основного алфавіту використовували кириличний. Однак, крім кирилиці, на Русі знали і інший слов'янський алфавіт, створений первоучителями Кирилом і Мефодієм, - глаголицю.

Князь Володимир перший придумав хрестити Русь

Першою хрестити Русь намагалася бабуся Володимира, княгиня Ольга, але еліта - її син, князь Святослав, і його дружина - відкинула спробу, розраховуючи вирішити державні завдання силою зброї. Святослав зазнав поразки в політиці експансії, що зумовило більш гнучку конфесійну політику Володимира - вибір віри, яка підняла б міжнародний престиж держави і сприяла б його згуртуванню. Відомості про більш раннє, так зване Аскольдовому хрещення Русі в IX столітті легендарні: вони пов'язані з прагненням візантійського патріарха Фотія продемонструвати переможну політику Візантії після руйнівного набігу Русі на Царгород в 860 році.

Князь Володимир навмисно розпалював сімейні міжусобиці

Почасти це так, якщо мати на увазі, що він, наприклад, був винуватцем смерті свого старшого брата, Ярополка. У Володимира була певна генеалогічна ущербність: він був сином рабині. Його навіть літописи називають робичичем. Не відомо, як був влаштований шлюб в дохристиянський час, але важливо, що він син Святослава, від випадкового зв'язку, тобто бастард. І, мабуть, цю генеалогічну ущербність він так чи інакше відчував, хоча батько його начебто нічим не обділяв, поки був живий, він дав йому на князювання Новгород.

Нагадаємо, 10 страшних фактів, про які не напишуть в підручниках, про Графа Дракулу.

Як повідомляв портал "Знай.uа", прийняття християнства київським князем Володимиром 1030 років тому стало світанком в історії землі руської і на століття вперед визначило долю слов'янських народів, що вийшло з єдиної хрещенської купелі. Ця подія щорічно відзначається 28 липня як День Хрещення Русі.

Також "Знай.uа" писав, особисте життя князя Володимира Великого, про яку ви не знали.