Один коровай розріжеш — всі пропадуть! На Русі хліб завжди був основою селянського господарства: вродив хліб, жито чи пшениця — усі ситі, здорові й веселі; не вродив хліб — чекай голоду, хвороб і нещасть.

Хліб був основою життя і тому завжди ніс велике сакральне значення — з ним було пов'язано багато прикмет і повір'їв. Про які ми сьогодні і поговоримо.

Так вважалося, що випікати його може тільки "чиста" жінка; не можна було, щоб господиня була вагітною або під час менструації і заборонялося різати ножем перший коровай, який діставали з печі.

Популярні новини зараз
Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Це має робити кожен, хто має смартфон: чохол і скло на екран не захистять В Україні готується революція у житловій сфері
Показати ще

По-перше, можна нашкодити людині, яка випікала хліб, тоді вірили, що частка його сил переходила на продукт; а по-друге, якщо перший коровай різали ножем, то, якимось містичним чином могли зіпсуватися: обпасти або підгоріти.

Зів печі у слов'ян завжди був пов'язаний з потойбічним світом. Тобто кожна випічка хліба було своєрідним контактом зі світом мертвих, з світом, де живуть душі предків, і обов'язком живих було в обов'язковому порядку в знак подяки запрошувати їх на спільну трапезу.

В деяких селах під час поділу тіста на короваї, від першого короваю відривали шматок і кидали його в піч, вогонь, як жертву душам померлих.

Перший же вийнятий з печі коровай рясно змочували водою, ніби умиваючи померлих, що сприяло утворенню пари, потім розламували хліб руками і клали на вікно, до якого нібито злітались душі небіжчиків — годуватися пором, що йде від хліба.

Саме з поховальними обрядами було пов'язано і ламання, розривання хліба руками — за аналогією з разриванням полотна, на якому опускали в землю труну небіжчика — вірили, що якщо його розрізати, то заріжеш" ще одного члена родини, і він швидко помре.

Розламування хліба означало звернення до культу предків, а отже, означало і звернення до стародавнього страшного божества Роду.

Але все ж, іноді в старовину різали хліб ножем, правда, для цього треба було провести певні ритуальні дії, наприклад, господар повинен був перехрестити коровай ножем, розрізати його на шматки і роздавати всім членам сім'ї. У деяких випадках заборонялося різати хліб знизу, а якщо чоловік різав хліб від себе, то це нібито вказувало на те, що він крадений.

Нагадаємо, як харчувалися люди в середньовіччі.

Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені в одному з некрополів Єгипту знайшли сир, вік якого більше 3200 років.

Також "Знай.uа" писав, 10 фактів з життя стародавніх єгиптян, які ви навряд чи чули на уроках історії.