Досягнення сучасної медицини дозволяють нам жити довше і вмирати рідше, ніж наші предки. Вакцинація, можливість вчасно піти до лікаря, інформація про симптоми різних підлих недугів - це головні методи боротьби з інфекцією. Але раніше у людей всього цього не було, та й умови життя були відверто антисанітарними. Тому періодично десь починалися страшні епідемії, що забирали тисячі життів. Про них сьогодні і поговоримо.

Випадок в Афінах

Історики досі сперечаються про те, який саме вірус почав «косити» жителів стародавніх Афін під час Пелопоннеської війни. Після того, як спартанці в 430 році до н.е. осадили місто, жителі передмістя були змушені евакуюватися за стіни. Тіснота привела до поширення хвороби, яка вбила кожного третього афінянина. Це могла бути чума, кір, віспа або якась інша біда. Найчастіше говорять, що все-таки чума. Військо Афін зріділо, помер і ключовий лідер міста Перікл. В результаті Афіни війну програли, хоча взяти місто спартанці так і не змогли. І навіть зняли облогу, побоюючись заразитися.

Чорна смерть

Популярні новини зараз
Абоненти збунтувалися проти "Київстар": не хочуть доплачувати за гігабайти, якими не користуються Хто з українців залишиться без пільг у 2024 році Погода несе божевільну спеку: прогноз на найближчі дні Заплатите від 17 000 до 51 000 грн: українців попередили про штрафи з 1 квітня
Показати ще

Епідемій чуми в історії людства було кілька. Втім, коли мова йде, наприклад, про часи Стародавнього Риму, то, як і в випадку з Афінами, це могла бути і віспа. Невідоме захворювання почало вбивати жителів Риму та інших провінцій імперії у 165 році. За пару років воно згубило близько 5 мільйонів чоловік, в тому числі і двох імператорів. В історії ця епідемія залишилася, як «Чума Антнонія» або «Чума Галена». Лікар Клавдій Гален описував, серед інших симптомів, чорну висип, так що це і правда могла бути віспа. Але і версія з чумою теж залишається актуальною.

У 527 році у Візантії сталася задокументована перша епідемія пращура тієї самої чуми, яку ми знаємо і боїмося. «Чума Юстиніана» лютувала на всій величезній території Східної Римської імперії цілих 60 років, забираючи життя мільйонів людей. Проникла вона і в інших країни. Втім, цей вид чуми для нас вже не є небезпечним. Недавні дослідження довели, що сучасна людина до нього набагато менш чутлива. Якщо раптом десь знайдете ту найдавнішу чуму, то захворіти можна, але вас вилікують без проблем.

А в 1320 році про Європі і Азії прокотилася наймасштабніша і жахлива епідемія чуми, яка увійшла в історію, як «Чорна смерть». Вважається, що однією з причин епідемії було похолодання клімату. Низькі температури змушували щурів та інших гризунів переселятися в міста, ближче до людей, де тепло і є, чим поживитись. З ними переселилися і блохи, що переносили хворобу.

Спочатку чума «прогулялася» по Китаю та Індії, а потім, через землі Золотої Орди, потрапила в Європу. Тісні і брудні європейські міста, в яких не було навіть каналізації, стали відмінними мисливськими угіддями для цієї зарази. Епідемія забрала життя більше 25 мільйонів чоловік, знищивши близько 50% населення Європи.

Зате саме під час цих подій з'явилося таке поняття, як карантин. І взагалі, люди стали більше часу приділяти питанням санітарних норм. Останній раз чума навідувалася в Європу в почав XVII століття, а ось Азії бушувала зовсім недавно. У 1910 році вона з'явилася в Маньчжурії. Але другий всесвітньої епідемії не сталося завдяки своєчасним діям китайської влади.

Іспанка

Але тих, хто врятувався від чуми європейців чекала інша болячка. Перша світова війна залишила за собою руїни і бруд по всьому континенту, тому що з'явився з 1918 року штам грипу H1N1 відчував себе цілком привільно. Вже у 1919 році "іспанкою» боліло близько 30% населення всієї планети. Померло до 100 мільйонів людей.

Прогрес одночасно допомагав боротися з вірусом, за допомогою досягнень медицини. Але і погіршував ситуацію, так як завдяки залізницям та іншим транспортним шляхах, поширювався грип з украй високою швидкістю.

«Іспанкою» грип прозвали не тільки тому, що саме Іспанія постраждала від нього надзвичайно сильно. Але ще й з тієї причини, що під час війни вона була нейтральною державою. Відповідно, військова цензура в Іспанії не забороняла відкрито писати про епідемії в пресі і публікувати дослідження на цю тему. У багатьох інших країнах ця тема була табу.

Череда епідемій холери

Така хвороба, як холера, зустрічається і зараз. Вона - частий супутник бруду і антисанітарії. Але ще недавно її спалахи відбувалися часто і були по-справжньому спустошуючими. З 1816 по 1960 рік відбулися так звані «сім пандемій холери», які рухалися з Індії за захід і в підсумку через Америку обійшли всю земну кулю. Тільки до 1860 року холера забрала життя близько 40 мільйонів чоловік.

Зараз, правда, з цієї хворобою успішно борються. Але вона все ще може бути небезпечна і смертельна, так що мийте руки перед їжею, стежте за чистотою посуду, вживайте тільки чисту воду.

Малярія

Для нас ця хвороба здається екзотичною, ризик підчепити її через укус комара є тільки в тропіках. Але ще недавно вона могла загрожувати людям майже в будь-якій точці земної кулі, крім самих холодних регіонів. Під час Громадянської війни в США малярією захворіло близько мільйона чоловік.

В наші дні малярія найчастіше зустрічається в Африці, на південь від Сахари. Але ризик, що хтось може привезти заразу в інші країни, залишається. Щорічно до мільйона чоловік вмирають від цієї лихоманки. А заражаються до 250 мільйонів чоловік щорічно. Лікарі відзначають, що за останні 40 років проблема малярії стає все більш нагальною.

Страх перед вірусом

Звичайно, ми вже побороли чимало хвороб. Але і віруси з бактеріями теж не стоять на місці. Як і інші живі організми, вони розвиваються, мутують, стають імунними до наших ліків. Той же грип «оновлюється» майже щороку, і щороку проти нього потрібна нова вакцина. Не виключено, що і інші хвороби, на кшталт чуми, можуть повернутися в тій чи іншій формі.

Але не тільки старі знайомі, на кшталт малярії, загрожують людству. Науковий прогрес - це безумовне добре, але тільки в тому випадку, якщо він добре контролюється. Хто знає, як нові збудники хвороб зберігаються в пробірках різних лабораторій по всьому світу? І де гарантія, що вони не вирвуться на свободу? Схоже на сценарій постапокаліптичного фільму, але він може стати реальністю.