Як правило, народне уявлення про різноманітні культи і секти сильно перебільшене. Середньовічні єретики найчастіше просто не сходились з офіційною церквою в деяких нюансах Священного Писання. Сучасні сатаністи - це зазвичай не більше ніж підлітки, що розпивають вино на місцевому кладовищі. І більшість злочинів, як правило, на руках не страшних сектантів, а самих звичайних людей.

Але є з цього правила і виключення. Про одне таке виключення, родом з Індії, сьогодні і розповімо. Можна вже починати боятись.

Екзотична Індія

Коли британці почали колонізувати Індію, їм довелося зіткнутися і з її кримінальним світом, який так сильно відрізнявся від європейського. Ні, звичайно, грабіжник є грабіжник, хоч Британії, хоч в Індії, хоч в Україні. Але місцевий колорит давав про себе знати.

Популярні новини зараз
Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Гроші на дітей: в Україні збільшилася сума допомоги батькам новонародженої дитини Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків
Показати ще

Індійські злодії були настільки вправні, що могли, обмазалися маслом, непомітно проникнути в будь-яке житло і вкрасти навіть одяг, в якій людина спала. Досить було ніжно лоскотати її вухо пір'їнкою. Сплячий перевертався, а злодій поступово знімав з нього одяг і крав іноді навіть постільну білизну.

Індійські розбійники, дакоіти, збивалися в банди і тероризували селян, збиваючи з них «данину», за всіма правилами рекету, з залякуваннями, викраденнями і вбивствами. Місцеві часто не хотіли їх видавати, адже боялися куди більше, ніж британських офіцерів. Письменник Редьярд Кіплінг згадував, що в якості залякування дакоіти зазвичай вбивали непокірних, а потім спускали їх трупи по річках на плотах. Могли і спалити ціле село. І все ж, вони були звичайними злочинцями.

Поступово знання і навички англійських слідчих та військових взяли своє. Вже до початку XIX століття британцям вдалося дуже сильно притиснути кримінальний елемент на тій території, яка була їм підконтрольна. Але розплутуючи злочин за злочином, знищуючи банду за бандою, колонізатори все частіше стикалися з абсолютно незрозумілими смертями і майже містичними подіями.

Час від часу британські солдати знаходили мертві тіла в затишних місцях, прихованих від ока. Найчастіше це були колодязі, ущелини і густі зарості. Почерк був один і той же - жертва задушена та обібрана до нитки. Виникало відчуття, що майже по всій території Індії орудує якийсь невловимий маніяк, який вміє бути в декількох місцях одночасно, діє безшумно і не залишає ніяких слідів.

Звісно, припустити, що це збіг було ніяк неможливо. А загальний почерк говорив про те, що діє дуже злагоджена група. Британці зрозуміли, що у злочинного світу Індії є, скажімо так, друге дно, приховане від побіжного погляду.

Калі, мати світу

В індуїзмі немає хороших і поганих богів. Кожне божество існує для чогось, виконує якусь функцію в цьому світі. Тому в самому культі богині Калі немає нічого особливого. Багато індуїстів, особливо в Бенгалії, шанують її, як переможницю демонів та руйнівницю невігластва, яка несе людям світло, нехай іноді і в жорстоких формах. І в ритуалах звичайних шанувальників Чорної богині немає нічого страшного. П'ють ритуальне вино, моляться, вдихають аромат жертовних квітів.

Але були люди, які хотіли поклонятися Калі зовсім інакше, як богині смерті. А божеству смерті можна поклонятися тільки один єдиним способом - вбиваючи. В історію ці люди увійшли як туги, або фансігари. Правильну вимову звучить приблизно як «т'хаг». Само по собі це слово, в перекладі з хінді, означає «спритник, хитрун». Звідси ж, до речі, в англійську мову проникло слово thug - бандит.

Точний час і місце появи цієї секти назвати складно. Згідно з найпоширенішою версією, вони виникли десь на початку XVI століття, в епоху Імперії Великих Моголів, відколовши від нижчої касти погоничів буйволів.

Що ж відрізняло тугів від простих розбійників і вбивць? По-перше, вони ігнорували існуючу кастову систему Індії. Тугом міг стати будь-хто, від брахмана до селянина, соціальний стан ролі не грав. Кажуть, серед них зустрічалися навіть колишні мусульмани.

По-друге, вони діяли тільки на дорогах, великими групами і дуже витончено. Зустрівши на дорозі подорожніх, туги могли представитися ким завгодно і видати себе за представників будь-якої касти. Втиратися в довіру вони могли дуже довго, подорожуючи з майбутніми жертвами дні і навіть тижні. Що потім, в якусь ніч, накинути їм на шиї хустки, пограбувати і закопати де-небудь на узбіччі за допомогою спеціальної ритуальної мотики.

Індія величезна, і в ті часи по дорогах переміщалася багато купців, подорожніх, селян. Яким доводилося пересікати багато глухих необжитих місць, де їх потім якщо і знаходили, то через кілька місяців.

Тактика тугів була відточена так добре, що іноді їм вдавалося зробити свою чорну справу прямо під носом у табора британських солдатів. Своє ремесло вони передавали з покоління в покоління. Не буде перебільшенням сказати, що по всій Індії існувало таємне товариство, в яке входили, як бідні селяни, так і багаті купці, яке обплутало своїми мережами всіх можливих державні інститути. Будь-хто міг опинитися тугом, який потай вбиває людей заради наживи і на честь жорстокої богині Калі.

Британська відповідь

Коли стало зрозуміло, що ситуація серйозна і вимагає неординарного підходу, губернатор генерал-губернатор Індії лорд Вільям Бентинк і полковник сер Вільям Сліман розробили план розгрому тугів.

Вони вирішили звернутися по допомогу до тих, хто найбільше страждав від їх діяльності. По-перше, це були місцеві купці та банкіри. У першій половині XIX століття торгове життя Індії помітно активізувалася. По всій країні розповзлися каравани, банківські кур'єри, посильні. Звісно, вони часто пропадали, а потім виявлялися задушеними. По-друге, влада розраховувала на підтримку місцевих селян, які також страждали від Тугов.

Система була проста. Місцеві по своїх каналах давали британцям інформацію, британці ж обіцяли у відповідь негайно діяти. З 1825 по 1850 року Бентинк і Сліман стратили та розіпхали по тюрмах близько 4 тисяч тугів. Багато з них, потрапивши в руки британців, виявлялися зовсім не такими безстрашними і зловісними, легко видаючи владі інформацію про товаришів по культу.

До початку другої половини XIX століття британці оголосили, що секта тугів розгромлена. І якщо якісь душителі ще залишилися на волі, то вони вже, як мінімум, не можуть діяти системно. Вбивств стало набагато менше. Це не жарт, за даними колоніальної влади тільки з 1740 по 1840 роки туги вбили до 1 мільйона чоловік. Це був справжній масовий терор, який, на щастя, закінчився.

Але чи закінчився він остаточно? Ще в ті далекі часи писали, що де-не-де, на глухих індійських дорогах продовжують з'являтися задушені люди. Звідкись лунали удари мотики об землю. А з таємних печер продовжував чутися шепіт: «О, Бовані! Мати світу, яку ми обожнюємо, прийми цього нового слугу, даруй йому своє заступництво, а нам знак, по якому ми переконаємось в твоїй згоді». Саме з такими словами в секту брали нових членів.

Останній гучний прецедент з ритуальним вбивством в ім'я Калі стався зовсім недавно, у 2010 році. Так що закривати цю сторінку історії Індії поки занадто рано.