Блез Паскаль народився 19 червня 1623 року в місті Клермон-Ферран (Франція).

Блез Паскаль - видатний вчений, який стояв біля основ сучасної фізики. І далеко не всі знають, що основоположник класичної гідростатики, відкривач принципу дії гідравлічного преса, відомий винахідник і математик був глибоко віруючою людиною. Більш того Паскаль використовував науку для підтвердження своїх християнських переконань.

Вчений народився у французькій провінції Овернь, де його батько Етьєн купив собі посаду президента податкової палати, інакше кажучи податкового управління. У купівлі посад у Франції XVII століття не бачили нічого поганого - це було звичайною практикою. Пізніше сім'я перебралася в Париж, де батько був постійним членом гуртка математиків і фізиків, з якого згодом була утворена Паризька академія наук.

На той час хлопчик став наполовину сиротою: через два роки після появи на світло Блеза мати народила дівчинку і померла. Інша сестра Жильберта була трьома роками старше нього і пізніше стала першим біографом свого дивного брата.

Популярні новини зараз
Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики "Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня Життя стане солодшим без цукру: в Україні супермаркети оновили ціни на сіль, майонез та кетчуп Гроші на дітей: в Україні збільшилася сума допомоги батькам новонародженої дитини
Показати ще

Паскаль був вундеркіндом, і від посилених занять страждало його слабке здоров'я. Його батько дотримувався принципу відповідності складності предмета розумовим здібностям дитини. У будинку постійно велися бесіди з питань математики, і Блез просив познайомити його з цим предметом.

Якось, на питання дванадцятирічного сина про те, що таке геометрія, Етьєн коротко відповів, що це спосіб креслити правильні фігури і знаходити між ними пропорції, при цьому заборонивши йому всякі дослідження в цій області.

Однак Блез, залишаючись один, почав вугіллям креслити на підлозі різні фігури і вивчати їх. Не знаючи геометричних термінів, він називав лінію "паличкою", а окружність "колечком". Коли батько випадково застав Блеза за одним з таких самостійних уроків, він був вражений: хлопчик, який не знав навіть назв фігур, самостійно довів 32-гутеорему Евкліда про суму кутів трикутника.

Здоров'я пішло на поправку, і Паскаль скоротив свої заняття до двох годин на день. Він став вести, як тоді говорили, розсіяний спосіб життя - відвідував театри, бали, світські салони. Однак це не завадило хлопцю, який не досяг ще 17 років, опублікувати свою роботу з геометрії, здивувався самого Декарта. Уже через рік юнак винайшов першу рахункову машину - roue Pascale або Pascaline - "колесо Паскаля". Обчислювальний пристрій потрібно його батькові, який займав в той момент посаду інтенданта Нормандії, для того, щоб швидше покінчити з нудними розрахунками податків і податей.

Далі послідували відкриття, про які з підручника фізики знає будь-який школяр. Біографи Паскаля відзначали, що він був близький до відкриття теорії нескінченно малих, тобто диференціального й інтегрального числення. Однак крім науки юнака захоплювала філософія. Безрадісне враження на його сприйнятливу натуру справив холодний скептицизм "досвід" Монтеня. "Серце відкриває Бога, а зовсім не розум", - напише пізніше Паскаль.

Паскаль ясними і неспростовними доказами намагався показати безбожникам всю згубність їх поглядів. Так на світ з'явився простий і витончений аргумент, відомий як "парі Паскаля" - Pari de Pascal. Він цілком годився для послідовників салонного атеїзму, але наділив він його в форму улюбленої математики. Вирішити за допомогою теорії ймовірності дилему, на що зробити життєву ставку - на Бога і релігію або на безбожництво? Половина шансів - за існування Бога, половина - за відсутність.

При ставці на Бога, людина нічого не втрачає (нуль), а виграє все: нескінченність майбутнього життя, блаженство, безсмертя. При ставці на атеїзм ми не можемо нічого втратити, звертаючись в прах, в ніщо, а й придбати теж нічого не можемо, так як "ніщо", "нуль" не є придбанням. Виходить, що краще зробити ставку на існування Бога, ніж на атеїзм - нерозумно ризикувати кінцевими величинами, якщо можна придбати нескінченні.

"Що втрачає людина, яка стає християнином? Якщо після його смерті виявляється, що Бога не існує, що і його віра була марною, ця людина нічого не втратить. Насправді ця людина прожила своє життя навіть більш щасливо в порівнянні зі своїми невіруючими друзями. Однак якщо Бог, небеса і пекло все ж існують, то ця людина потрапляє на небеса, а його друзі-скептики потрапляють в пекло, втрачаючи при цьому абсолютно все".

"Особисто для самого Паскаля не існувало ніякого закладу, - зазначав філософ Борис Петрович Вишеславцев. - Для нього питання було вирішене через релігійно-містичне переживання, через "логіку серця". Але про все це не можна говорити в салонах".

Блез Паскаль, представник французького стану суддівських і чиновників, званого "дворянством мантії", за спогадами його сестри Жильберти, "не раз бував при Дворі, і досвідчені царедворці помічали, що він засвоїв вид і манери придворного з такою легкістю, ніби виховувався там від народження".

У тридцять років Паскаль залишив вищий світ. "Його розум і серце були так влаштовані, що він не міг інакше", - свідчила в мемуарах Жильберта. У своєму самоті, багато в чому, пов'язаному з хворобою, Блез поставив перед собою кілька правил, яким неухильно дотримувався. Він сам стелив собі постіль, обідав в кухні, намагався обходиться без слуг. Їв ту кількість їжі, яку визначив за необхідне для шлунка, але не для апетиту.

Згідно з сучасними даними, протягом усього життя Паскаль страждав від комплексу захворювань: раку мозку, кишкового туберкульозу, ревматизму. Його долає фізична слабкість, з'являються жахливі головні болі. Паскаль розуміє, що скоро помре, але не відчуває страху перед смертю, кажучи сестрі Жильберто, що смерть забирає в людини "нещасну" здатність грішити.

Восени 1661 Паскаль поділився з герцогом де Роан ідеєю створення дешевого і доступного всім способу пересування в багатомісних каретах. Герцог створив акціонерне товариство для реалізації цього проекту і 18 березня 1662 в Парижі відкрився перший маршрут громадського транспорту, названого згодом омнібусом.

19 серпня 1662 роки після болісної тривалої хвороби Блез Паскаль помер у віці 39 років. Похований в парафіяльній церкві Парижа Сен-Етьєн-дю-Мон.

Після смерті Блеза друзі знайшли цілі пачки записок, перев'язаних мотузкою, які були ними розшифровані і видані у книзі під назвою "Думки". В основному вони присвячені взаєминам Бога і людини, а також апологетики християнства. "Думки" увійшли в класику французької літератури, а Паскаль став єдиним в новій історії великим літератором і великим математиком одночасно.

На честь видатного вченого були названі одиниця виміру тиску, мова програмування і кратер на Місяці.

Як повідомляв портал "Знай.uа", італійські археологи розповіли про знайдений недавно сенсаційний артефакт, який майже не має аналогів у світі. Можливо, це лише друге в історії археологічне підтвердження того, що в давнину існувала страта через розп'яття.