Останнім часом український інтернет не на жарт лихоманить - спочатку Указ президента України про блокування російських інтернет-ресурсів, потім обшуки у провайдерів, підозра в зраді найбільшої компанії "Яндекс Україна". І вишенькою на торті може стати законопроект, який готується Нацполіцією про контроль за українським інтернетом, згідно з яким провайдерів зобов'яжуть за свій рахунок придбати обладнання, яке дозволить збирати інформацію про трафік, і надавати правоохоронним органам комп'ютерні дані, необхідні для слідчих дій без рішення суду.

Рядовий користувач мало розуміє, що відбувається, але на особистій шкурі встиг відчути обмеження своїх свобод.

В Інтернет Асоціації України коментувати нам ситуацію відмовилися, та й провайдери, до яких ми звернулися, також відзначили - відверта розмова загрожує візитами СБУ.

Глава ГО "Українське піратське співтовариство" Сергій Яригін розповів, що відбувається в українському кіберпросторі.

- Сергій, чому українська влада не закрила російські компанії кілька років тому - коли був розгул сепаратизму і лилася кров? По-моєму, в наш час уже кожен визначився, хто і на чиєму боці - так навіщо потрібні зараз такі радикальні кроки?

- Насправді все почалося набагато раніше - згадайте того ж Шустера, якого довели до закриття через податкову, згадайте канал UBR, що припинив мовлення, можна згадати ще цілий ряд ЗМІ, на які тиснули.

У законодавчому просторі у нас просто немає інструментів, які дозволяють тиснути на ЗМІ, у нас абсолютно відсутні в законодавстві будь-які елементи цензури. Тому держава використовувала нишком різні методи, спрямовані на ЗМІ і на конкретних журналістів, але результатів це не принесло. Тому вони пішли на такі радикальні кроки.

- Шустера дивилися далеко не всі, та й UBR мав свою аудиторію. Чого не можна сказати про "Однокласники", "ВКонтакте" або той же "Яндекс". Чому так потужно почалася атака?

- Влада втратила почуття страху. І, на жаль, вона тут права. Якщо згадати 2012 рік, коли у відповідь на закриття ЕХ.UA в той же день «лягали» сайти Президента, МВС, Кабміну, збиралися натовпи народу, то в цей раз нічого не сталося - суспільство ніяк не відреагувало. Прикриваючись війною, влада знайшла спосіб ввести цензуру, а ми промовчали.

Популярні новини зараз
"Земля затремтить під ногами": ясновидець Герман побачив точний рік перемоги України Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики Одні поїдуть, інші не доживуть: як зміниться Україна у найближчі 15 років Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей
Показати ще

Я ще три роки тому був упевнений, що на Майдані ми отримали щеплення свободою, але виявилося, що це не так. Насправді держава весь цей час мусувала питання введення цензури, напихати суспільство ідеєю про те, що вільний інтернет - це погано. Згадайте хоча б суїцидальні групи, далі пішли заяви про стеження в соціальних мережах, збір персональних даних. І коли нагорі побачили, що суспільство спокійно "з'їдає" цю ідею, завдали потужного удару.
Якщо подивитися ті ж опитування в "Фейсбуці" на 15 травня цього року, то підтримка заборон сягала 85-87%. Все було підготовлено, сплановано і відрепетирувано.



- Чому суспільство, яке кілька років тому не погодилося бути рабами, зараз масово підтримало знищення своєї волі?

- Після прийняття Указу Президента я часто на вулиці запитував у людей, як вони до цього ставляться. У перші дні люди схвалювали це рішення, виправдовуючи війною, але сьогодні вже немає такого однодушного одобрення. Люди тверезіють, більш реально дивляться на речі, починають розуміти, що відбувається щось не те, що свободи стає менше.

Зараз почався і тиск СБУ на комерційні структури і провайдерів, деяким інкримінують співпрацю з Росією. Деякі користувачі ще не зрозуміли, що ця причина надумана.

У нас є провайдери, які працюють у Криму тільки тому, що Крим - це шматочок технологічного кільця, яке неможливо розірвати, інакше будуть величезні затримки в трафіку, і почнеться відтік клієнтів. Саме тому причина надумана.
Я впевнений, що це показова порка провайдерів державою. І суспільству тільки потрібно це зрозуміти.

- Як ставляться в Європі до таких обмежень?

- Європейський інтернет досить специфічна штука. Якщо взяти соціальну мережу "ВКонтакте", то, скажімо, в Італії вона заборонена. Але заборонена на вимогу власників авторських прав, тому що соціальна мережа порушує ці права, і правовласники звернулися до суду. Там дуже потужна система лобі правовласників, є деякі законодавчі обмеження свобод, але це все вирішує виключно незалежний суд. У нас же Президент вводить в дію своїм Указом рішення РНБО, чим порушує ряд статей Конституції і законів і що не відповідає правовим нормам.

Реальної користі від цього блокування ніхто не отримує, адже зараз народ масово кинувся встановлювати інструменти для обходу всіх цих блокувань. Оскільки я багато років пов'язаний з IT-галуззю, то можу з упевненістю сказати, що 90% сервісів, які дозволяють обійти блокування, просто шкідливі. Саме через такі сервіси користувачі підхоплюють віруси, шахраї можуть завантажити їхні особисті дані, і всі бажаючі можуть підхопити програму того ж стеження, якого так побоюються. Коли влада вирішувала свої завдання і намагалася хоч у чомусь обмежити Росію, про це ж просто не подумали.

Я спілкуюся з європейськими колегами. До цих санкцій вони стверджували, що Україна - це поки що не зачеплений шматочок інформпростору, який абсолютно вільний, де можна вільно себе почувати. І в цьому були свої плюси. У нас держава раніше не надавала значення інтернету як способу впливу. Тепер держава зрозуміла, що інтернет - це потужний інструмент, який можна використовувати в своїх цілях, інструмент, за допомогою якого можна впливати на величезні маси людей.

- Що втратить український і російський бізнес від таких заборон?

- Якщо щось і втратять, то на дуже нетривалий час. Людина звикла до якогось інструменту, але схожих інструментів є багато, і вона швидко підшукає заміну. Пропонував послуги "ВКонтакті" - перейшов у "Фейсбук".

Якщо взяти українців, які використовували заборонені сьогодні соціальні мережі для роботи - надавали якісь послуги, щось продавали, - то це був в основному "сірий" ринок. Будуть якісь незначні втрати, але люди швидко дадуть собі раду.
Якщо взяти "білий" сегмент ринку - українських співробітників того ж "Яндекса" або водіїв "Яндекс. Таксі", - то варто зауважити, що бізнес завжди є динамічним. І дуже скоро, якщо є попит, тут з'явиться така ж компанія, скажімо, "Неяндекс" і "Неяндекс. Таксі", і люди так само будуть працювати.

Просто зараз російська монополія якщо не зруйнована, то здорово пошкоджена. Росіяни шукають можливості, щоб не втратити цей ринок. З цієї точки зору, санкції - нормальне рішення. Але біда в тому, що у нас просто немає кому зайняти цю нішу - у нас нікому замінити той же "Яндекс" або "ВКонтакте". І державі нічого нам запропонувати на заміну, зате у Росії набагато більше ресурсів, і зараз може з'явитися російська альтернатива для українських користувачів.

- Я читала, що українську соцмережу готова створити канадська компанія. Тобто намітки є?

- Так, такі ініціативи створити щось своє, альтернативне, дійсно є. Насправді ми йдемо у великий світ, тільки що прийнято безвізовий режим. Росію ми якимось чином вже відрізали від себе, потрібно рухатися далі, не закриватися, а інтегруватися в світовий інформаційний простір. Зараз серед бізнесу дійсно є активізація. І я впевнений, що вже найближчим часом з'являться цікаві проекти, користувачам запропонують якусь заміну російським сайтам.

- Не секрет, що росіяни, щоб не втратити ринок, заходять в Україну з Польщі та країн Прибалтики. Чи є у них така можливість в плані інтернету?



- Так, така можливість є. А в українських компаній є ймовірність прогавити цей момент і не скористатися наданими можливостями. Адже у Росії набагато більше ресурсів для того, щоб зайти на наш ринок від сусідів, поки ми створюємо щось своє. Я б сказав, що вони більш готові знову зайти на наш ринок, ніж ми самі готові зайняти свій ринок самостійно.

- Скільки втратить бюджет від закриття російських компаній?

- Якщо взяти глобальний ринок - багато компаній були російськими, вели тут роботу, у них втрати будуть куди більші. Для мене, наприклад, до цих пір залишається загадкою, як у розпал війни в Україні з'явилося "Яндекс. Таксі".

Багато користувачів відзначили незручності для себе, але не всі звернули увагу, що, крім популярних сайтів і соцмереж, в Указі Президента під санкції потрапляє ще дуже велика кількість компаній, які пов'язані з транспортною галуззю, з банківським сектором, з авіацією, з сільським господарством. З цієї точки зору таке рішення є правильним, хоч і воно запізнилося на три роки. Потрібно обривати зв'язки і обмежити відсоток виведення капіталу з України в Росію. Тоді сюди зайдуть європейські компанії, нові інвестори і запропонують свої послуги - це нормально. Але держава про це мовчить, зате всі обговорюють "Однокласники".

- Чи не відлякають такі радикальні кроки держави потенційних інвесторів?

- В цілому європейські інвестори нашої влади не бояться. Вони бояться іншого - крім того, що у нас уже 4-й рік йде війна, весь цивілізований світ вимагає від нас якихось рішучих кроків у боротьбі з корупцією. Ідей у нас багато, напрямків теж - а ось у плані корупції якихось конкретних кроків немає, немає видимих змін у будь-якій галузі. Навіть війна не так лякає інвесторів, як корупція - адже країна велика, війна десь там на краю, а ринок чималий, потенціал є.



- Українська аудиторія перебирається в "Фейсбук". Не секрет, що і там є багато груп, спільнот і громадян, які підтримують політику Росії. Чи не викличе заборона "ВКонтакте" зростання проросійської аудиторії у "Фейсбуку"? Чи проводитиме "Фейсбук" політику масового бана антиукраїнських угруповань?

- Звичайно, буде зростання різної аудиторії - і проукраїнської, і проросійської. Я не думаю, що почнеться масовий бан. Адміністраторам нема на що реагувати в даному плані. Банити за те, що людина має власну думку або вступає в групу однодумців? Ну це ж не тільки нерозумно, а й суперечить загальнолюдським цінностям. Мати іншу думку - це не порушення закону або правил соціальної мережі. Це внутрішня проблема конкретної країни, а не "Фейсбуку". Наша держава нічого не зробила, щоб протистояти російській пропаганді, щоб цивілізовано з нею боротися, а модератори тут ні до чого.

На жаль, у нас тільки окремі люди протистоять російській пропаганді.

- Ви маєте на увазі сайт "Миротворець"?

- Ні, "Миротворець" - це не нормальне явище. Це державний інструмент. "Миротворець" працює під патронатом радника міністра МВС Антона Геращенка, він має підтримку з боку держави і силовиків, і на даний момент це інструмент у руках окремих державних діячів, а це неправильно.
Є добровольці і волонтери, які збирають інформацію, передають її до СБУ, американці українського походження закупили для цих волонтерів обладнання, і хлопці працюють на громадських засадах. Різницю з "Миротворцем" відчуваєте?

- Чим у нас займається кіберполіція?

- У будь-якій нормальній країні кіберполіції є чим зайнятися: вона захищає інформаційний простір, захищає своїх громадян від аферистів і загроз для звичайних людей у кіберпросторі. Чим вона займається у нас, я не знаю, хоча і знайомий з багатьма хлопцями, які там працюють. Це нормальні і адекватні люди. Але, як показує практика, у нас в таких структурах займаються тим, що стежать, щоб в інформпросторі про їх структуру і конкретних начальників не було ніякої негативної інформації. Підтвердити це неможливо, але такі розмови я чую.

- Зараз Нацполіція хоче зобов'язати провайдерів надавати їм доступ до листування будь-якого користувача. Якось можна захиститися?

- Ніяк не можна. Від держави захиститися в цьому плані неможливо. Можна самоорганізуватися і протестувати проти такого рішення, протидіяти. Інструментів для цього досить.

- Чи спілкуєтеся Ви з провайдерами? Як вони поставилися до прочуханки від держави?



- У нас понад 6 тисяч провайдерів, є і великі компанії. І до цього вони якось впливали на всі процеси, пов'язані з їхньою професійною діяльністю, на рівні Верховної Ради. Не грошима, вони просто аргументовано викладали свою позицію. Всі працювали, була здорова конкуренція, переділити ринок було практично неможливо. Зараз же держава вимагає встановлювати програмні комплекси загальною вартістю в мільярди доларів - зрозуміло, що ці гроші провайдери повинні віддати зі свого бізнесу. А це вже переділ ринку. Невеликі провайдери не перенесуть такого додаткового навантаження на свій бізнес. Зараз у провайдерів почалися обшуки, і я прогнозую, що й далі буде зменшення наших прав, розширюватиметься цензура, відбуватиметься видавлювання малих провайдерів із бізнесу.

- Чи є у них якась загальна стратегія, план дій?

- Поки немає. Поки ми фіксуємо, що люди йдуть до нас, в нашу організацію - тобто, є якісь спроби об'єднуватися, якось протистояти державі. Раніше у нас було два інструменти свободи: право на мирний протест і вільний інтернет. Право на інтернет уже обмежили, наразі у ВР лежить 7 або 9 законопроектів про те, щоб обмежити свободу мирних зібрань.

Поки у нас є ще право на протест - потрібно ним скористатися. Але необхідно, щоб цей протест був масовим, і суспільство лише дозріває до цього.
Коли Президент тільки видав цей Указ, я переживав, що люди вийдуть на вулиці. Але в Києві вийшло 100 чоловік, в Харкові - 50, і весь протест закінчився. Я здивувався, але, думаю, все ще попереду.

- Якби Ви були радником Президента, і Вас попросили порадити - що робити з українським інтернетом на рівні держави, що б порадили?

- Порадив би Президенту піти з інтернету і не чіпати його. Держава не повинна бути в такому просторі зі своїми обмеженнями. Тому раджу відчепитися від інтернету, і все буде нормально. Дайте людям більше свободи і відповідайте за свої рішення. Влада - це ж держава, вона повинна нас захищати, але не такими ж методами. Я згадую реакцію Президента Литви на випади Росії - там влада повідомила, що буде відстоювати себе, свою країну і свою політику цивілізованими методами. А наш Президент закриває доступ у соціальні мережі. Це дико.