Щорічно 21 травня православні християни вшановують пам'ять Іоанна Богослова — одного з дванадцяти апостолів. Як відомо, Іван був молодшим братом апостола Якова; їх обох Ісус Христос закликав до числа своїх учнів на Генісаретському озері, де брати ловили рибу. Богослов вважається автором п'яти книг Нового Завіту: Євангелія від Іоанна, трьох послань і одкровення.

21 травня було прийнято молитися Іоанну Богослову щоб уникнути різних отруєнь. За переказами, коли почалися переслідування християн, апостола заарештували за наказом імператора Доміціана і засудили до смертної кари. В якості покарання Іоанн повинен був випити келих отрути, але отруйне зілля на нього не подіяло. Тоді мучителі заслали Іоанна на далекий острів, де він прожив багато років.

Традиції на Івана Довгого

В цей день селяни традиційно сіяли пшеницю. 21 травня примічали, що якщо багато птахів прилітає на посів, то це поганий знак. Вважали, що вся пшениця піде на виплату податків. Якщо жайворонок високо ширяє в небі і співає свої пісні, то урожай буде щедрий, а літо ізобільне і на спеку, і на дощі. За прикметами, починати сівбу потрібно було коли зацвіте черемшина, але не раніше появи першого листя на дубі. З тих пір залишилося кілька прислів'їв і приказок, наприклад, така: «Заганяй кобилицю і ори землю під пшеницю». Звертали увагу і на прикмети, пов'язані з посівом: «Пшеницю сій, коли зацвіте черемшина»; «Не сій пшеницю раніше дубового листа».

Популярні новини зараз
Одні поїдуть, інші не доживуть: як зміниться Україна у найближчі 15 років Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків Німеччина вводить суворі обмеження: як це вплине на українців
Показати ще

Заможні господарі в цей день пекли так звані обітні пироги і пригощали ними бідних сусідів, а також подорожніх і жебраків. Старі спеціально для цього виходили на дорогу і молилися Богу, щоб він послав їм добру людину, з якою можна розділити шматок хліба. Якщо по дорозі в цей час проходив якийсь бідняк або інший мандрівник, це вважалося добрим знаком і віщувало багатий урожай у майбутньому. В іншому ж випадку, якщо розділити обітний пиріг ні з ким не вдавалося, його потрібно було скормити птахам. Самому їсти таку випічку було не можна.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 20 травня всі православні християни відзначають свято Купальниця. Свято отримало свою назву на честь звичаю купати коней у річці.