Народне свято «Василь Парильщик» відзначається 25 квітня (за старим стилем – 12 квітня). У православному календарі цей день ушанування пам'яті святого Василія, єпископа Парійського, сповідника. У цей день ведмідь виходить з барлогу. Прокидається лісовик. Головна у нього справа — будити дерева від зимової сплячки.

Василь Парійський жив у VIII столітті в місті Парії (сучасна Туреччина). З приходом християнської віри у місті заснували єпископію. Одним з її служителів городяни обрали саме його. В період Реформації він рішуче став на захист святих ікон, відкрито сповідав віру в Христа і охороняв свою єпархію від єретиків. За свої дії Василь пережив переслідування, грубі образи і приниження з боку послідовників єресі. До кінця життя йому довелося поневірятися. Він проводив свої дні в скорботі. Але до останніх днів ні на мить не допустив думки про невірність свого життєвого шляху.

Заборони на свято

Народ, як часто буває, переінакшив прізвисько святого і почав іменувати його Парильником. Пояснення знайшлося швидко. «На Василя весна землю парить», — помічали селяни. На Василя, за повір'ями наших предків, ведмеді виходять з барлогу та по кущах ховаються. У старовину ведмедя у багатьох місцевостях так і називали — берложник. Про день Василя говорили: «Не ходи в цей день в ліс, там старий космач прокинувся, дерен розгортає, з голодухи до личинок та слимаків добирається, сититься». Навіть мисливці в цей день в ліс ходити побоювалися, щоб не наткнутися на голодного спросоння ведмедя.

Зайці теж в цю пору «на слуху сиділи», щоб ведмедя ненароком не підпустити, і бігали тільки вдень. Щоб сполохати зайця, мисливці примовляли: «Заєць, заєць, вискочи з куща». Втім, життя у зайців легким не було — якщо не вполює людина, зловить хижий звір. «Заєць сивий, набачився бід», — казали про них, що змінили білу зимову шкірку на сіру весняну.

Популярні новини зараз
Головне за 24 квітня: бунт українців у Польщі, трагедія Каті Репяхової, важливий день та різке підвищення цін Нові тарифи на воду для трьох категорій споживачів: як зміняться платіжки Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати
Показати ще

25 квітня молилися святому Василю про надання сили і хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Вдови і кинуті дівчини, жінки, які бажали позбутися від туги по людині, на зорі повинні були піти до води і прочитати спеціальну змова, а потім обляпати обличчя лівою рукою. Вода, що була заговорена особливим способом на Василя Парильника, зміцнювала здоров'я. Її пили та вмивалися.

Як повідомляв портал "Знай.uа", українці з нетерпінням чекають травневих свят. В уряді пообіцяли громадянам рекордну кількість вихідних у травні.