Відомо, що норми і закони макросвіту на мікрорівні діють зовсім інакше або не діють зовсім. Тим не менш, є претендент на звання сполучної ланки між цими двома світами. Мова йде про бозе-ейнштейнівський конденсат. Перші сліди цієї форми матерії були виявлені ще півстоліття тому. Проте експериментально довести існування цього явищя фізикам з Іллінойсу вдалося лише зараз. Як повідомляє New Atlas, суть явища зводиться до того, що частинки або квазічастинки після з'єднання починають проявляти ознаки однієї частинки, бозона. Нова форма матерії отримала назву екситона.

Команда іллінойсських вчених зробила свої спостереження за допомогою технології спектроскопії характеристичних втрат енергії електронів (ХВЕЕ) з імпульсною роздільною здатністю. Вона дозволила точно виміряти рівень активації екситонів незалежно від їх імпульсу. За допомогою цих даних вони вивчили нелеговані кристали перехідного металу диелкогенідом титану, охолодженого до 190 градусів Кельвіна (-83° C).

Як тільки матеріал наблизився до критичної температури, він увійшов у фазу м'яких плазмонів, не бачену раніше ні в одному матеріалі. Вона стала передвісницею конденсації екситона, доказом існування екситонія. Термін "екситоній" був запропонований в 1960-х гарвардським фізиком-теоретиком Бертом Гальперіним. На сьогоднішній день фізики пока не знають яке практичне значення може мати відкриття екситонія.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв про створення найхолоднішої речовини