Плутон більше не вважають планетою, але від цього не стає менш цікавим об'єктом для досліджень. Вивчивши хімічний склад Плутона, група дослідників зі США прийшла до висновку, що карликовий світ міг з'явитися в результаті зіткнення безлічі комет.

Вчені з Південно-західного науково-дослідного інституту США проаналізували дані про атмосферу Плутона і його складі льоду, зібрані різними космічними апаратами, в тому числі «Новими горизонтами» і «Розетті», і в підсумку висунули теорію «гігантської комети».

Відповідно до найбільш популярної моделі, планети формуються в результаті аккреції речовини протопланетного диска, що оточує новонароджену зірку. Але Плутон міг з'явитися зовсім інакше. Перевірка показала, що склад Плутона дуже схожий зі складом комети Чурюмова — Герасименко, особливо склад льоду, що покриває Рівнину Супутника. Чи є це збігом? Дослідники так не вважають.

Гладкий лід Рівнини Супутника на Плутоні складається в основному з азоту. На Плутоні так холодно, що цей газ знаходиться там у твердій формі. Велика кількість азоту можна пояснити тим, що Плутон сформувався в результаті зіткнення мільйонів об'єктів, аналогічних за складом комети Чурюмова — Герасименко, пояснює один з авторів роботи, планетолог Крістофер Гляйн.

Азот на Плутоні формує льодовики, які повільно подорожують по поверхні карликової планети і шліфують її, стираючи височини і кратери. Вміст цього елемента на Плутоні незвично високо, на нього припадає, за оцінкою американських дослідників, до 98 відсотків маси всього небесного тіла. Раніше висловлювалися припущення про те, що шар азотного льоду на Плутоні з'явився в результаті падіння на нього багатих азотом комет, але нова оцінка кількості азоту змушує відмовитися від цієї думки.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам нарахують по 940 гривень надбавки: пощастить, як завжди, не всім За безкоштовні поїздки в автобусах тепер доведеться платити Готуйте гаманці: українцям за лічені дні підвищать тарифи на комуналку, що подорожчає Відвикайте від опалення: українців просять зробити це до вимкнення, щоб не постраждати
Показати ще

Вчені змоделювали формування Плутона комет і прийшли до ще більш екзотичному висновку: карликова планета в основному успадкувала речовина від комет, але на її склад вплинула... рідка вода, можливо, океан, що утворився під поверхнею.

"Знай.uа" нагадує, що з давніх часів людей цікавило найближче до Землі космічне тіло – Місяць. Спостереження за природним супутником планети ведуться не одне тисячоліття. Втім, незважаючи на науковий і технічний прогрес, цей об'єкт приховує ще чимало таємниць, деякі з яких вчені досі не можуть розкрити.