14 березня вшановують пам'ять Святої Євдокії, а в народі шанують Явдоху. Це ім'я асоціюється із заступництвом земної природи і знаменує пробудження життєвої сили землі.

У народному побуті "Явдохи" - не тільки перший день весни, але й перший день нового року, адже в наших предків рік починався з 1 березня (14 березня за новим стилем). Тому аж до XV століття на Євдокії відзначали Новий рік.

На Явдохи зустрічають весну, особливими обрядами закликають у дім щастя, благополуччя і здоров'я.

Як свідчить легенда - Євдокії Господь дав ключі від весни і право відкривати людям двері в новий рік, і саме Євдокія вирішувала - прийшов час впускати весну для людей і починати новий відлік часу і нового життя чи ні.

Згідно з повір'ям жінки вважали 14 березня своїм святом, "бабиним днем", коли старе закінчується і відкривається шлях до нового.

Що в цей день обов'язково потрібно зробити кожній жінці, і чому цей день такий важливий для жінок, дізнайтеся в нашому матеріалі.

Особливою силою наділяли в цей день талу воду. Жінки приносили талу воду до хати,  вмивали нею діток, умивалися самі, кропили стіни - на щастя, красу і здоров'я.


У цей день висаджували розсаду - вважалося, що виросте вона сильною і не загине.

Господині пекли в цей день жайворонків з тіста - це символи весни і нового життя. Жайворонками пригощали діток.

Доброю прикметою було почути на Явдоху спів маленької жовтогруді пташки вівсянки, яка сповіщала про прихід весни.Традиції 14 березня

Молодь на Явдоху починала магічні весняні ігри - гаївки, веснянки. Дівчата на виданні спеціальними замовляннями і обрядами залучали женихів. Наприклад, до сходу сонця на Явдоху промовляли такі слова і відганяли суперниць: "Щоб на дорозі не стояли, та мене - хрещену, народжену рабу Божу (ім'я) добрим словом поминали".

На Явдоху колядували і зазивали весну. Дітки вирізали з берест, дерева, а пізніше з паперу  жайворонків, ходили по дворах і піснями закликали весну:

Благослови, Боже,
Весну закликати,
Зиму проводжати,
Ой, весна у човнику,
Літечко у возочку.

Раніше портал "Знай.ua"  розповідав про те, як визначити дату Великодня і чому він цього року вважається раннім.