Багато хто навіть не замислюється про те, чому свято Світлого Христового Воскресіння щороку приходиться на різну дату. Ми звикли, що бабуся, церковний календар або всезнаючий інтернет нам підкаже. Насправді все не так складно як здається на перший погляд. Так, заглиблюватися в деталі сонячного та місячного року не потрібно, там дійсно можна заплутатися. Досить дізнатися від чого залежить розрахунок дати, відкрити завісу православної історії - і більше ніяких непорозумінь не буде. Існує навіть спеціальна формула, по якій уже давним-давно зробили обчислення на роки вперед. Коли буде Великдень цього року і чому він вважається раннім?

Якого числа Великдень у цьому році?

Згідно з існуючими правилами і за загальними підрахунками, Великдень у 2018 році відзначається 8 квітня. Найактуальніші питання про свято: у яких числах, і в якому місяці до віруючих приходить Воскресіння Христове? Для відповіді на це питання потрібно зорієнтуватися в деяких датах, подіях і календарних особливостях. А далі, обчислити день відзначення Великодня або інших свят, які залежать від Світлого Воскресіння.

Визначають дату Великодня на кожен рік, з огляду на наступні характеристики.

1. День весняного рівнодення, який припадає на 21 березня - відправна точка для обчислень.

Популярні новини зараз
Пропонують тарифи, які неможливо знайти: абоненти Київстару отримують дивні пропозиції Орендарі можуть привласнити житло? Що треба знати Тариф 7,96 грн/куб діятиме не для всіх: кому доведеться платити більше Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

2. Перший молодик після дня весняного рівнодення. Щороку це дійство потрапляє на різну дату, у цьому і криється загадка непостійності Великодня.

3. Після першого молодика потрібно позначити в календарі першу неділю. Саме вона буде днем ​​відзначення Великодня.

4. Буває так, що перший молодик потрапляє на неділю, тоді Світле свято проходитися на наступну неділю.

5. Повний місяць настає кожні 29 днів - це закони місячного календаря.

6. Дата свята повинна вписатися в проміжок: не раніше 4 квітня і не пізніше 8 травня. Цей відрізок пов'язаний з дією місячного і сонячного календаря.

Виходячи з перерахованого вище, дата, коли ми будемо відзначати Великдень, у православ'ї визначається нескладними діями. Давайте зробимо розрахунок і вийдемо на число відзначення свята в цьому році - 8 квітня. Отже, 21 березня пройде весняне рівнодення. Потім, 31 березня в суботу буде перший повний місяць, після зустрічі зими з весною. Таким чином, перша неділя після молодика, через тиждень, потрапляє на 8 квітня. Це і є дата святкування Пасхи в 2018 році.

Пост закінчується в цьому році 7 квітня. А Світле свято Воскресіння Христове відповідно буде 8 квітня. Великдень перехідне церковне свято. Він не вписується в традиційний календар, де за кожною церковної датою закріплений певний день. Від того, якого числа відзначається Великдень, залежать дати інших, не прив'язаних до календаря свят: Лазарева субота, Вхід Господній в Єрусалим, Вознесіння Господнє, П'ятидесятниця або Трійця, День Святого Духа (наступний день після Трійці). Обчислення проводиться для кожного свята окремо.

Коли відзначається Великдень у різних віросповідань

У православ'ї, католицтві та іудаїзмі відзначають Великдень в різні дні. Просто кожна віра підпорядковується своєму календарю. Юліанський - у православних і григоріанський - у католиків. Цього року католики святкують Великдень 1 квітня - у першу неділю після єврейської Пасхи. Така плутанина пов'язана з різними традиціями і віруванням. Іудеї ж обійшли всі премудрості стороною, і прийшли до наступних обчислень: Великдень припадає на день, коли євреї пішли з Єгипту. Так, там теж є зв'язок з повним місяцем і тривалістю місячного місяця. Але самих іудеїв це не лякає, адже саме вони почали першими відзначати Великдень у пам'ять про позбавлення народу від єгипетського рабства. Іноді буває так, що православна дата Воскресіння Христового збігається з іудейською. А в інші роки може проходити раніше. Найцікавіше те, що такі особливості суперечать послідовності історичних подій, в той час, коли Христос вів земне життя.

Яка черговість святкувань у різних віросповідань, коли немає збігу або накладання дати? Спочатку Світле Воскресіння Христове зустрічають іудеї, потім католики і тільки після них православні. У Стародавні часи, коли ще існувала Олександрія, дату відзначення Пасхи обчислював єпископ. Таким чином, святкування проходило в один день. Однак така традиція не прижилася. Ще був період, коли християни відходили від раніше встановлених правил і, щоб не морочити собі голову, відзначали Великдень через тиждень після іудеїв. Але й такі нововведення не повінчалися успіхом. Незабаром все повернулося на свої місця. Кожне віросповідання має свої правила, за якими обчислюється дата зустрічі Воскресіння Христового.

Зі світлим святом Великодня пов'язана історія: звідки пішло свято, його походження, витоки, традиції, звичаї, прикмети, символи. Слово "пасха" перекладається з староєврейського і означає "перехід від смерті до життя". Що власне і зробив наш рятівник. На самому початку свого шляху: католики і православні все ж відзначали Великдень разом, потім відбулися календарні перевороти. Юліанський стиль перейшов в григоріанський. І дві різні "народності" загубилися серед обчислень відзначення Великодня. Хтось заглибився в місячні і сонячні календарі, а для когось відправною точкою стали євреї. Одне залишається незмінним - це перемога життя над смертю, добра над злом, світла над темрявою.

Історія Великодня

Деякий час назад свято Великдень, з усіма традиціями і обрядами, нагадував язичницькі вірування. На Русі святкувати в язичницькому стилі свято було допустимим. Згодом відзначення Воскресіння Христового перетворилося в те, що ми маємо зараз: світле свято з добрими традиціями і побажаннями. Коротка історія урочистості виглядає так. Після розп'яття Ісуса Христа за людські гріхи, прийшло його воскресіння. З тих самих пір віруючі народи з радістю і вдячністю щорічно зустрічають день Пасхи. День тижня - неділя (перший день тижня) був позначений за стародавнім місячним календарем.

У єврейському варіанті слово "пасха" перекладається як "проходити повз, позбавлятися". Ця народність вкладає в свято Великдень наступне розуміння: звільнення від рабства у єгиптян. Тобто Христос своїми стражданнями позбавив весь людський рід від рабства поклоніння всьому грішному. І тим самим наблизив людину до Бога.

В історії Великодня не можна не згадати про світлу Седмицю. Це тиждень напередодні Світлого Христового Воскресіння. Що сталося в ці дні: зрада, взяття під варту, суд і розп'яття Христа. Що роблять в цей період віруючі в наші дні? У страсний тиждень православні дотримуються суворого посту. Думки їх добрі, а дії тихі. Кожен день проходить в покорі і символізує дорогу Христа від смерті до життя. Приготування до важливого дня починається на початку тижня. Пасхальна ніч настає в радості і надії, що Спаситель воскресне. Люди йдуть до церкви, де їх зустрічає пасхальне богослужіння і радісна звістка: Христос Воскрес.

В Україні і в цілому в Європі Великдень святкується з особливим розмахом. Все через те, що цьому святу надають великого значення. Великодній дух є в кожному православному українцеві. Дітей з маленьких років привчають шанувати традиції та вірування. Особливо важливо в період страсної Седмиці і в день Пасхи потрапити на богослужіння. Служба і церковні традиції підживлюю людину, дають їй віру та надію.