В Україні все більше послуг та пільг виявляються прив'язані до реєстрації вашого місця проживання. Ймовірно, мало хто замислюється, але якщо ви тимчасово перебуваєте в іншому місті, автоматично втрачаєте шанс вирішити чимало важливих питань, наприклад:

Оформити біометричний паспорт

ID-картку кожен українець отримує лише за місцем реєстрації. Про це йдеться у постанові Кабміну від 25 березня 2015 року №302: документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником до територіального органу або територіального підрозділу Державної міграційної служби (ДМС), або Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за зареєстрованим місцем проживання особи.

Зареєструвати місце проживання своєї дитини

Згідно закону, батьки зобов’язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня отримання свідоцтва про народження. Документи новонародженого можуть бути подані через РАЦС під час проведення держреєстрації народження.

Якщо дитині ще не виповнилося 14 років, то її прописують там, де й батьків, хоча вони часто живуть взагалі за різними адресами. Тоді доведеться ще отримати письмову згоду дружини (чоловіка), заяву іншої сторони розглянуть, якщо місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки.

Віддати дитину до школи

Ініціатива пішла від чиновників Міністерства охорони здоров’я офіційно – спочатку вони відмовилися від "лікаря за пропискою", але без реєстрації сімейного медика вам не призначать. Як наслідок – дитина не пройде огляд, та й школу призначать найближчу до адреси вашої прописки. І байдуже, що вона в іншому місті.

Популярні новини зараз
Monobank "заморожує" особисті кошти українців: хто може залишитися без копійки "Земля затремтить під ногами": ясновидець Герман побачив точний рік перемоги України "Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня Українцям видають 3600 грн на місяць: виплата тимчасова, варто поспішати
Показати ще

Отримати пільги

Стосується це більшості видів соціальної допомоги: виплати державних соціальних гарантій, призначення пільг відбуваються за місцем проживання заявника.

Майже у всіх випадках місце проживання повинно бути підтверджено реєстрацією. Наприклад, будь-які пільги для людей з інвалідністю, для учасників бойових дій та членів їхніх сімей надають "за пропискою". Місцеві пільги стосуються виключно мешканців громад – тобто осіб, які в громаді зареєстровані. Наприклад, так звану "картку киянина", яка дає певні додаткові пільги і знижки, може отримати тільки особа, яка зареєстрована і мешкає у Києві.

Як змінилися правила прописки?

Так держава намагається справедливо розподіляти безповоротну фінансову допомогу, якою є субсидія, тому реєстрацію місця проживання не вважають надійним критерієм, що підтверджує факт проживання людини за певною адресою.

Проголосувати на місцевих виборах

Конституція України гарантує кожному громадянину право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Але брати участь у виборах міського чи сільського голови, депутатів місцевих рад може лише мешканець місцевої громади із зареєстрованим місцем проживання в ній, за законом "Про місцеві вибори". Навіть якщо ви вже 20 років проживаєте в Києві, але досі зареєстровані у Житомирі, ви не зможете обирати міського голову Києва.

Сплачувати податки і подавати звітність в якості приватного підприємця

Єдиний податок, який зазвичай сплачують фізичні особи-підприємці, йде до місцевого бюджету громади, в якій вони зареєстровані. Хоча гроші з вашого податку логічно було б спрямовувати в громаду, де ви мешкаєте, щоб вона могла забезпечити вам і вашій родині комфортне проживання тут і зараз.

Щонайменше раз на три місяці вам необхідно подавати звітність і періодично робити звірку, і для цього може знадобитися їздити у податкову.

Судитися (або бути учасником судового процесу)

Незалежно від вашого статусу (позивач, відповідач, третя особа, свідок), судову повістку вам надсилатимуть за зареєстрованою адресою місця проживання. Якщо місце проживання чи місце роботи відповідача, третьої особи, свідка невідомі, їх можуть викликати до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.

Якщо ви не живете за зареєстрованим місцем проживання, радимо уважно слідкувати за цим ресурсом https://court.gov.ua/. Адже якщо до вас подадуть позов, суд надсилатиме вам повістки на адресу реєстрації. Якщо ви там не проживаєте, можете і не дізнатися про те, що повним ходом триває судовий розгляд справи, в якій ви фігуруєте.

Дивіться: що змінили нові правила прописки в Україні?

Нагадаємо, в Україні запроваджують нові правила реєстрації місця проживання.

Як повідомляв Знай.ua, визначено основні способи отримати соціальну допомогу по безробіттю.

Також Знай.ua писав, в Україні починається масштабна кампанія з підписання декларацій з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами.