Для будь-якого ортодоксального єврея зустріти Новий рік (або Рош Ха-Шан) в Умані, на могилі свого духовного лідера Цадика Нахмана - вища форма блаженства. Щороку восени Черкащина зустрічає хасидів з усього світу. І щороку число паломників усе збільшується і збільшується. У ці дні Умань в прямому сенсі страждає від напливу чужинців. І з кожним роком уманчани все менше і менше відчувають себе господарями у себе вдома...

"Знай.ua" з'ясував - чому так відбувається?

Барбекю з гранатами

Увечері 19 вересня, в районі паломництва на вулиці Володимира Мономаха, мешканці помітили на балконі четвертого поверху п'ятиповерхівки вогонь і дим. Уманчани викликали поліцію, що виявила на балконі мангал, на якому хасиди ...смажили м'ясо.

Популярні новини зараз
Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким "Всі будуть начальниками": адвокат розповів, як в Україні змінили правила вручення повісток Зобов'язали передати списки: ТЦК посилює "полювання" на ухилянтів
Показати ще

Шашлик на балконі у хасидів не рідкість. У місті вже навіть анекдоти складають про те, як одного разу хасиди намагалися на балконі засмажити цілком козу. Втрутилися, щоправда, пожежні...

Наступного дня, на балконі другого будинку сталася аналогічна ситуація. Вогонь із балкона мало не перекинувся в сусідню квартиру. Тієї ж ночі, на території Меморіального комплексу Цадика Нахмана співробітниками пожежно-рятувальної служби ліквідовано загоряння на кухні житлової квартири, в якій жили хасиди. До займання привели звичайні свічки, встановлені на пластиковому підвіконні.

Загалом у рятувальників роботи вистачає, у поліції теж.

У ніч на 21 вересня в Умані стався вибух у місцях скупчення хасидів, поблизу одного з гаражів. Постраждали єврейський підліток 13 років (поранена рука) і дорослий громадянин Ізраїлю (незначне поранення стегна). Розпочато слідство за статтею "Хуліганство".

З власних джерел нам стало відомо, що причиною вибуху могла бути граната.

До цього затримали паломника-хасида з 10 пакетиками канабісу.

"Ще кілька років тому приїзд хасидів сприймався жителями міста нормально. Зараз я з жахом чекаю вересня. Живу в районі, де вони мешкають. Противно вийти на вулицю, скрізь сміття, бруд, п'яні хасиди чіпляються до жінок, дітей. Це просто нестерпно. Дружина боїться вийти на вулицю одна. Живе ці дні у мами за 20 км від міста, на роботу добиратися незручно. Але це безпечніше, ніж залишатися з ними на одній вулиці", - скаржиться Михайло з Умані.

Спеціально на період паломництва в місті чергують рятувальники і міліціонери - і місцеві, і з Черкас, із сусідніх районів, і навіть з Києва.

Рятувальники в районі паломництва розгорнули штаб, де цілодобово чергують. Всього в цей період, за повідомленням керівника відділу реагування на НС Управління ДСЧС в Черкаській області Олександра Горобця чергують 100 чоловік і 17 одиниць техніки. Серед особового складу - рятувальники, водолази, сапери, піротехніки, кінологи, хімічна лабораторія, медслужба.

З 15 вересня посилену службу несе і поліція - всього в місті чергують 520 чоловік, а на допомогу їм прибули 17 поліцейських Ізраїлю - для кращої взаємодії з паломниками.

Але інциденти, як бачимо, все одно відбуваються.

Захмарні ціни

За всіма правилами віри, хасиди повинні селитися поблизу могили свого духовного лідера. Приблизний радіус - кілометр-два. Тому район вулиць Белінського, Пушкіна, Софії Перовської вважають в місті хасидським районом. Оскільки на хасидах можна заробити - ціни ростуть на все, від житла до продуктів.

Уманчани розповідають, що життя в місті змінюється, коли приїжджають паломники. Ціни в районі проживання хасидів виростають втричі. Наприклад, "Снікерс" сьогодні коштує 50 грн, 2-літрова пляшка кока-коли - 65 грн, пляшка пива "Жигулівське" 0,5 л - 50 грн.

Таксисти теж не втрачають можливість заробити, в середньому ціна за маршрут зростає вдвічі.

"На період паломництва весь транспорт працює для паломників - таксі, автобуси, приватні перевізники. Все тому, що у них є гроші. І замість гривень - долари. Тарифи автоматично підвищуються. Пробки на дорогах страшні, а таксі викликати неможливо", - нарікає уманчанка Марія Скляренко.

Втім, тариф в місті встановлюється подвійний - окремо для українців, і окремо для паломників. Правда, перевагу, природно, надають останнім.

Рейдерство та інші принади

Недалеко від синагоги розташований 9-поверховий готель "Шаарей Зіон". Господарі готелю - українці та іноземці - підрахували, що утримувати таку споруду цілий рік нерентабельно. Адже по суті хасиди живуть там всього кілька тижнів на рік. Використовувати його, як звичайний готель, господарі не можуть. Будівля повністю обладнана під хасидскі потреби, яким віра не дозволяє користуватися телевізором, телефоном і іншими подарунками цивілізації.

Втім, і тут не обійшлося без скандалу. Напередодні паломництва адміністратори готелю заявили про рейдерство.

Хасидський район потроху розширюється і обростає все новими і новими будівлями і міні-готелями. Такі міні-готелі - головний біль для рятувальників. Адже часто за документами вони йдуть, як приватні будинки. А значить ні про які перевірки або безпеку і мови бути не може.

"Квартири в хасидському районі коштують на порядок дорожче. Один квадратний метр - на 300 або 400 доларів дорожче в порівнянні з цінами на нерухомість по місту. Але нерухомості з хасидського району на ринок потрапляє дуже мало. В основному люди здають житло тимчасово, за добу це хороші гроші. Після того, як гості виїжджають, господарі затівають ремонт. І це закономірно. Адже в непридатність приходять і меблі, і сантехніка, і стіни, і навіть стеля", - розповідає Іван, співробітник агентства нерухомості.

Більшість нерухомості в хасидському кварталі вже викупили паломники і тепер там господарюють на повну. Вони живуть там круглий рік, вішають таблички та вивіски на івриті, тримають вільну площу "для своїх".

"В минулому році мені запропонували господарі пожити в їх малосімейці до наступного приїзду хасидів за чисто символічну суму - просто щоб хтось платив за комуналку. Я перебралася, але вже через місяць виїхала з того району. Мені просто страшно ввечері заходити в під'їзд - скрізь одні чоловіки, іноземці, хасиди. Розмовляють голосно, щось співають. Дуже страшно. На поверсі майже нікого з українців не залишилося - всі квартири по вулиці Софії Перовської, 6 вже викупили хасиди. Не буду ж я, дівчина, одна там жити", - розповіла Яна, студентка Педагогічного університету.

Секс для іноземця

Паломники, які приїжджають в Умань, поспішають тут не тільки накупити сувенірів, прогулятися Софіївкою або подивитися на нові світломузичні фонтани. Для багатьох це ще й непоганий спосіб розважитися.

Ізраїльські газети вже не раз описували українських повій, які з'їжджаються до Умані з усієї округи і надають послуги іноземцям.

Багато дівчат в дні приїздів хасидів заробляють немалі гроші. Хороший заробіток це і для студенток, які приїжджають вчитися з навколишніх сіл.

"Одна знайома, коли я попросила позичити грошей, запропонувала мені попрацювати. А дізнавшись, що я ще незаймана, сказала що можна зірвати величезний куш, продавши мою невинність. Вона знайшла покупця, і я погодилася. Після всього отримала 500 доларів. Це було ще в 2010 році. Тепер я стабільно пропоную свої послуги хасидам. Так працюють багато. Таксисти в долі, вони привозять клієнтів. Ми ділимося заробленим. Є і заміжні жінки, які так утримують сім'ю, звичайно, крадькома від чоловіка", - розповідає Наталя.

На хасидські свята сюди з'їжджаються повії і з Одеси, Києва, Черкас та прилеглих районів. Між жрицями кохання тут жорстка конкуренція, нерідко дівчата з інших міст страждають від місцевих. Клієнтів Наталя не рахувала, каже, що за ніч їх може бути більше трьох, іноді обслуговує кілька хасидів одночасно.

"Секс з хасидами досить дивний. З презервативами вони не займаються сексом - віра не дозволяє пропадати сімені. Воно обов'язково повинно потрапити в жінку. На період свят паломники майже не миються. Лише деякі - та й то без мила. Від них смердить страшенно", - говорить Наталя.

Деякі хасиди примудряються на час паломництва навіть сім'ї тут заводити.

"Моя подруга народила дитину від хасида. Тепер він приїжджає щороку до неї, селиться у неї в квартирі. Вона йому готує, прибирає після нього, спить з ним. Він тут місяць-другий, а потім їде в США до сім'ї, дітей і онуків. І так повторюється щороку. Головне, що він утримує її і дитину..." - каже Ольга.

Звалище на вулиці

Комунальні служби міста в ці дні працюють у посиленому режимі. Сміття вивозити просто не встигають, техніки не вистачає. Прибирання міста - ціла проблема. В Ізраїлі євреям заборонено смітити, і за це вони платять штрафи. Тому, коли хасиди приїжджають в Україну, вони дозволяють собі залишати сміття на вулицях і в громадських місцях.

Уманчанка Ольга Шетманюк працює в комунальній службі і як ніхто знає, як працювати в дні приїзду хасидів.

Жінка розповідає, що за собою хасиди залишають тонни сміття. У місті є 900 контейнерів об'ємом по 200 кілограм. Але і при цьому сміття паломники залишають прямо на вулицях. Антисанітарія всюди. Просто на вулиці хасиди влаштували перукарню. Волосся летить на всі боки. Порожні пляшки з-під пива і енергетиків всюди. Є й такі, які справляють нужду прямо на тротуарі...

"Я рада тому, що живу не в цьому районі. А от моїй сестрі не пощастило, тільки вчора відремонтували ліфт, який зламали паломники. Вона живе на 8-му поверсі. Поруч сусіди здають квартири тільки для хасидів, а самі живуть в гаражі на іншому кінці міста. Сестра каже, що жити неможливо, вночі пісні, танці, крики, вічно щось горить, вони б'ються, кричать.

До себе немає можливості забрати сестру з рідними на цей час, живу в однокімнатній квартирі, з дитиною і чоловіком. Давно вмовляю сестру продати квартиру, у неї дві кімнати, за місцевими мірками це 22-25 тис., а хасидам можна продати набагато дорожче. Але сестра не хоче, у неї шикарний ремонт, шкода вкладених сил, і дітям школу змінювати не хоче, старша в 8-му класі. Ось так і мучиться", - говорить Ольга.

Податки не для всіх

Багато уманчан не люблять хасидів, але заробити на них - це святе. Роботи в ці дні вистачає - від приготування їжі на кухні і роботи покоївками до приватних перевезень по Україні і послуг перекладача.

Певної цінової такси немає - хто як домовиться. Найбільше платять багаті хасиди з Європи і США, ізраїльтяни люблять поторгуватися. Плюс, свою копійку хочуть мати посередники.

Така ж ситуація і з житлом - є намети і ліжко-місця подобово за 200-250 доларів, є дорогі апартаменти для еліти - по кілька тисяч доларів на добу, біля самої могили.

Багато хасидів по приїзду в Україну намагаються тут скупитися дешевше. Хтось купує одяг і везе потім з собою, попитом користуються іграшки і різні побутові дрібниці. Деякі під час паломництва хочуть і підлікувати зуби або постригтися в Україні - це набагато дешевше, ніж в тому ж Ізраїлі або в Європі.

Особливо популярні у хасидських жінок місцеві перукарні та салони.

«Мені одна хасидка розповідала, що у них в Італії зробити манікюр - 50 євро. З глузду можна з'їхати. Я взяла з неї 250 гривень. Хоча зазвичай беру 100», - каже Оксана, манікюрниця.

За підсумками минулого року, до міського бюджету під час паломництва потрапило трохи більше 3,7 млн грн. А це означає, що навіть половина з тих, хто заробляє на хасидах, не платять у повному обсязі податки.