У квітні в Україні закінчується опалювальний сезон, а це значить, що для мільйонів людей перерахують розмір субсидії. Платити більше не доведеться, так як знижки перераховуватимуть з урахуванням "старих" доходів. А ось вже з початку травня субсидії значно зменшать.

Давайте разом розбиратися, до чого готуватися українським субсидіантам.



Українцям відімкнуть опалення, а субсидію перерахують

6 квітня в Києві відключають опалення, повідомляє прес-служба КМДА. Відповідно до закону, рішення про відключення тепла приймає місцева влада. Якщо триденна середньодобова температура тримається вище 8 градусів, то опалювальний сезон мають право закінчити. Відразу після цього органи соціального захисту перераховують розмір знижки. Фактично українцям платити більше не доведеться, оскільки перерахунок виробляють з урахуванням "старих" доходів - за перше півріччя минулого року.

Популярні новини зараз
Заплатите від 17 000 до 51 000 грн: українців попередили про штрафи з 1 квітня Зміна ціни на електроенергію: у НКРЕКП зробили заяву для споживачів Жертвувати шлунком заради комуналки більше не доведеться: пенсіонерам призначать доплати Готуйте документи: "Укрпошта" розпочинає виплати до 3 тисяч гривень
Показати ще

В наступному місяці невикористану суму знижки повернуть державі. До слова, раніше невикористані субсидії залишали на рахунках українців, ними можна було скористатися в наступному місяці. В уряді заявляли, що така норма стимулює економію. Тобто якщо в цьому місяці "намотав" менше води, то в наступному місяці розмір субсидії збільшувався, а розмір обов'язкового платежу - скорочувався. Зараз же в бюджет повернуть всю знижку.

"Невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- і електропостачання для індивідуального опалення повертається в бюджет в повному обсязі", - йдеться в документі постанови.



Уже з наступного місяця знижку нараховуватимуть з урахуванням доходів за друге півріччя 2017-го. За цей час зросли середні зарплати, рівно як і пенсії. Для прикладу розрахуємо, яку субсидію отримувала сім'я з двома середніми пенсіями до перерахунку, і після нього.

До "осучаснення" середня пенсія становила 1800 грн. Два пенсіонери з такими виплатами могли оформити субсидію і платити за комуналку менше 200 грн. Після "покращень" середня пенсія зросла до 2400: тепер за комуналку доведеться платити вже 500 грн. І якщо цієї суми достатньо для того, щоб оплачувати комунальні послуги в межах норми, то знижку можуть зовсім забрати.

Що ще повинні змінити

"Ми також переглянемо параметри системи комунальних субсидій домогосподарствам для поліпшення адресності, введемо коригування соціальних норм в непікові місяці протягом опалювального сезону, застосуємо тариф на доставку газу і опалення на основі потужності", - написали президент, прем'єр, міністр фінансів і глава НБУ в меморандумі з МВФ.

Субсидія після монетизації призначатиметься за фактом споживання, але при цьому її розмір не повинен перевищувати соціальний норматив. Для прикладу, соціальний норматив споживання гарячої води на одну людину - 1,6 кубометра. Якщо використовувати, наприклад, 3 кубометра, то субсидія буде компенсувати частину вартості тільки 1,6 куба, а за інші 1,4 кубометра доведеться платити повну вартість.



У меморандумі з МВФ українська влада зобов'язалися "коригувати" нормативи в "непікові" місяці. Таким чином українців стимулюватимуть економити. Наприклад, якщо у відносно теплий місяць зими знизити норматив на тепло, то сім'ям зі знижками доведеться або економити, або платити за "зайві" за повною ціною.

Крім того, в меморандумі пропонують ввести абонплату на газ і тепло. До постанови про призначення субсидій вже внесли правки, згідно з якими "комунальну знижку" можуть призначати і на т.зв. абонплату. У Національній комісії в сферах енергетики і комунальних послуг заявили, що найближчим часом вводити абонентську плату не планує, а якщо раптом такі плани з'являться, то про них повідомлять на сайті відомства.

Але і на цьому нововведення в програмі субсидій не закінчаться. Так, міжнародні партнери України наполягають на прийнятті закону про соціальні інспекторів. "Ревізори" зможуть ходити по домівках субсідіантво і оцінювати їх матеріальне становище. Крім того, серед експертів також звучать пропозиції про посилення умови для отримання знижки. Наприклад, враховувати не тільки офіційний дохід за декларацією, а й майновий стан. Правда, в уряді на такий крок на даний момент йти не готові.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що зовсім скоро на українців чекає чергове "покращення": щоб отримати черговий транш, Україна багато чого пообіцяла Міжнародному фонду.