За останні півроку економічна ситуація в Україні не викликає оптимізму в експертів – затримують пенсії, державна скарбниця практично пуста, людям доводиться економити на всьому. Припускають, що ми на порозі масштабного дефолту.

Три основні дефіцити в країні

дефіцит доходів, який виник через недобір основних податків.

гострий дефіцит ліквідності через слабкі запозичення та відсутність доходів від приватизації.

дефіцит валютних коштів у зв'язку з відсутністю зовнішніх запозичень на фоні зростання валютних виплат за державним боргом. У перспективі фактор цього дефіциту може посилитися.

Бюджет України: очікування і реальність

Цікаво, що на початку 2018-го фіскальні прогнози були оптимістичними, але вже після першого кварталу систему виплат і фінансування довелося докорінно змінити – цього вимагали у МВФ, повідомляє "Економічна правда".

Популярні новини зараз
Обличчя заросло волоссям: 26-річна африканка раптово перестала голитися і отримала вау-ефект Віддавати по 10% від пенсії не доведеться: "Київстар" порадував стареньких бюджетним тарифом Життя стане солодшим без цукру: в Україні супермаркети оновили ціни на сіль, майонез та кетчуп Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків
Показати ще

За законом, однією з підстав перегляду бюджету є недоотримання за підсумками кварталу доходів загального фонду (ЗФ) більш ніж на 15% від запланованих. Однак підстав для секвестру виявилося недостатньо: за результатами першого кварталу недобір ЗФ за доходами становив 4,7%.

Зовнішній борг України: виплати 2018 року

Поступово курс гривні нібито зміцнішав: 29,3 грн за дол, тоді як фактичний курс у першому півріччі зберігався на рівні 27 грн, а це знизило надходження від податків на імпорт, зокрема від імпортного ПДВ та ввізного мита.

Слідом за цим зменшилося виробництво тютюну, що також влетіло в копієчку: прибутки виявилися нижчими як мінімум на 17%, ніж планувалося.

Гривневі виплати

За даними Мінфіну, ситуація вирівнюється: у травні тютюнові компанії сплатили 2,3 млрд грн, у червні — 3,7 млрд грн, у липні — 4,5 млрд грн акцизу.

Далося взнаки й скорочення імпорту газу. У першому півріччі Україна імпортувала 4,4 млрд куб м газу, що на 37% менше, ніж за цей же період 2017 року. Це позначилося на коштах від ПДВ: їх надходить менше.

Валютні виплати

Проблеми із пенсіями та іншими видами виплат

Видатки бюджету порівняно з першим півріччям 2017 року зросли на 25,4%. За результатами півріччя видатки загального фонду виконані на 91%: з бюджету виділено 424,8 млрд грн замість 465,8 млрд грн. Але план з фінансування чомусь не виконується. Тривожні дзвіночки почалися ще весною, коли ПФ почав припиняти виплати військовим, через дефіцит фонду.

Для їх перекриття фонд позичав кошти з Єдиного казначейського рахунку. За перше півріччя 2018 року казначейство позичило Пенсійному фонду 45,4 млрд грн. Позички Пенсійного фонду суттєво спустошили ЄКР.

МВФ і Україна: план співробітництва

1 серпня 2018 року там залишилося 1,99 млрд грн, а це найгірший показник з лютого 2014 року, коли на рахунку було 108,1 тис грн. "Нуль" на ЄКР означає, що держава не може фінансувати свої видатки і розраховуватися з боргами.

Всі перелічені фактори – це прямий курс внікуди, а спроби Мінфіну заспокоїти населення поки не вплинули на ситуацію: занадто багато заборгувала наша держава МВФ.

Державний борг України

Експерти запевняють: Україна отримає транш МВФ, що дозволить їй вийти на зовнішні ринки, закрити діру у фінансуванні дефіциту (кошти підуть на поповнення золотовалютних резервів НБУ, але Україна зможе вийти на зовнішні ринки і виконати план із зовнішніх запозичень), і своєчасно розрахуватися з боргами.

Відновитися переговори з МВФ можуть 6 вересня, коли в Україну прибуде місія МВФ для оцінки економічної політики та визначення перспектив cпівпраці.

Дивіться: економічні прогнози експертів на 2018 рік

Нагадаємо, бійці ЗСУ отримали напівпусті аптечки.

Як повідомляв Знай.ua, в Україні масово затримують пенсії.

Також Знай.ua писав, залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку на початок серпня 2018 року знизилися до рівня січня 2014 року і становили 1,99 мільярда гривень.