Розвиток інтернет-технологій породив новий медійний типаж - молодий мільйонер-технократ. Образи у цих людей досить прості і зрозумілі. Не чиновники, не банкіри, в 90-х з бандитами не зв'язувалися, в політику майже не грають. Просто своїм розумом, знаннями і винахідливістю заробили свої мільйони.

Так здається на перший погляд. Насправді ж, у кожної історії успіху є подвійне дно, приховане від простих обивателів. Іноді воно досить прозоре. Всім відомо, що, наприклад, космічні успіхи Ілона Маска були б майже неможливі без лобістів у вищих політичних колах США. Але це не злочин, Маск просто грає за існуючими правилами. А бувають і набагато більш темні історії.

Головним російських багатієм-технократом вважається творець соціальної мережі «Вконтакте» і месенджера «Telegram» Павло Дуров. Нещодавно він оголосив про запуск власної криптовалюти Gram і впровадженні технології «блокчейн» в своїх проектах. А ще Павло давно емігрував з Росії і навіть судиться з ФСБ. Але чи все в історії Дурова так просто?

Народна соцмережа

Перший успіх прийшов до Дурова у 2007 році, після того, як його соціальна мережа «Вконтакте» стала найпопулярнішою на пострадянському просторі. Надихався Павло, безумовно, соціальною мережею «Facebook» Марка Цукерберга, але при розробці врахував, скажімо так, регіональні особливості та запити користувачів.

Популярні новини зараз
"Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня Життя стане солодшим без цукру: в Україні супермаркети оновили ціни на сіль, майонез та кетчуп Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків
Показати ще

З тих пір «Вконтакте» розвивалася і приносила Дурову все більше і більше грошей. Він навіть якось виявився епіцентрі скандалу, коли випускав у вікно офісу літачки з паперовими купюрами, за які люди на вулиці влаштували бійку. Але в 2013 році все різко змінилося.

Навесні того року Павло Дуров випадково збив на дорозі співробітника ДІБДР. На нього тут же було відкрито кримінальну справу. У будь-якій поліцейській державі, на кшталт Росії, насильство по відношенню до представника влади, нехай і ненавмисне - це дуже серйозна справа. Здавалося, що Дурову буде не так просто викрутитися.

Але раптово кримінальну справу перетворили на адміністративна, а на початку 2014 року і зовсім закрили.

Угода

Буквально через місяць після того, як справу проти Дурова було закрито, фонд United Capital Partners, якому належало 48% акцій «Вконтакте» почав повноцінно «віджимати» соцмережу. Цей фонд належить підприємцю Іллі Щербовічу, який пов'язаний з російською владою ще з середини 90-х. Дуров, фактично, віддав йому «Вконтакте» майже без бою.

Вже тоді багато говорили, що спочатку Дурова змусили продати Щербовічу половину акцій соцмережі, а потім і зовсім відмовитися від неї, в обмін за закриття кримінальної справи і спокійну еміграцію.

На перший погляд виглядає, як історія чесного підприємця, якого задавили чекісти. Якби не одне «але». «Вконтакте» передавала ФСБ особисті дані активістів протестів на Болотній площі ще з 2011 року. Тобто, коли Павло Дуров ще був її головним акціонером і керівником.

Пташка та її хвіст

Після від'їзду з Росії Павло Дуров створив мессенджер «Telegram», який позиціонується, як один з найнадійніших в світі. Дуров навіть судиться з ФСБ, в зв'язку з відмовою передавати ключі шифрування для доступу до листувань. Але чи все так гладко?

Ще в 2011 році «Нова газета» опублікувала лист Павла Дурова заступнику голови Адміністрації Президента РФ В'ячеславу Суркову. У цьому листі Дуров намагався обґрунтувати неефективність заборон в інтернеті, пропонуючи більш зручні засоби стеження за тим, що відбувається в мережі. Пізніше сам Дуров від письма відхрестився, але в суд на журналістів за наклеп подавати не став.

Так що «Telegram» цілком може бути просто новим витком співпраці ФСБ і Дурова. Посудіть самі. «Вконтакте» у Росії користуються мільйони людей. І 99% їх листувань абсолютно не цікаві ФСБ, вони не несуть ніякої корисної інформації. «Telegram» ж спочатку пропонувався користувачам, як «секретний чат», а значить тим, хто на нього перейшов, цілком можливо є, що приховувати.

Дані листувань дійсно зберігаються на серверах компанії, і навіть листування з функцією «секретного чату» з end-to-end шифруванням можна відстежувати в режимі реального часу. Так що секретність «Telegram», м'яко кажучи, сильно перебільшена.

Інтерес до криптовалют

Цікаво, але інтерес Дурова до блокчейну і проект по впровадженню своєї криптовалюти збігся зі зростанням інтересу ФСБ до цієї ж сфери. Криптовалюти ще недавно вважалися короткочасним захопленням для комп'ютерних «ботанів». Але як тільки з'ясувалося, що це серйозна і прибуткова сфера, яка поки ніяк не контролюється державою, чекісти негайно вирішили накласти на неї свої «чисті» руки.

Ще у вересні 2017 року в Росії було заведено першу кримінальну справу за спробу перевести в готівку біткоіни. У грудні ФСБ провело обшуки і арешти в аеропорту «Внуково», так як співробітники аеропорту займалися майнінгом. Буквально тиждень тому були затримані два співробітника закритого ядерного центру в місті Сарові. Теж майнили криптовалюти.

Цілком очевидно, що ФСБ планує жорстко контролювати оборот криптовалют в Росії і отримувати з цього прибуток. Чи не стане проект Дурова Telegram Open Network і валюта Gram черговою пасткою для бажаючих підзаробити на криптовалютах?

І знову Дуров обіцяє надійну секретність, високу швидкість транзакцій і повну анонімність. Ось тільки чи варто йому вірити?