Війна ніколи не змінюється. Але часом солдатам доводиться боротися в нестерпних погодних умовах. Іноді це були завойовники, які не розрахували географію нових територій. Однак бувало й так, що війська свідомо відправлялися у важкий і затяжний похід. Про бойові дії у складній погодній обстановці сьогодні і поговоримо.

Важка доля легіонерів

Як відомо, Стародавній Рим часто конфліктував із сусіднім Карфагеном. Важливу роль в цьому протистоянні зіграв карфагенский воєначальник Ганнібал. Під час однієї з Пунічних війн проти Карфагена виступили легіони Тіберія Семпронія Лонга.

Тиберій був упевнений в тріумфі і вже приміряв на свою голову лавровий вінок. Але виявилося, що не все так просто, як думав римський полководець. Коли легіони стали табором на березі річки Требія, Ганнібал послав загін лучників, які почали обстрілювати сонних римлян. Ситуація ускладнювалася альпійською погодою, дощами і мокрим снігом.

Популярні новини зараз
Кожному пенсіонеру підвищать індивідуально: у кого зміняться виплати Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей Українські пенсіонери отримають по 500 гривень "бонусу": хто у списку "літніх" щасливчиків
Показати ще

Скориставшись мінусовою температурою, Ганнібал відправив свою кавалерію прямо через замерзлу річку. Виявилося, за ніч метал римських мечів охолов настільки, що легіонери не могли взяти зброю в руки. Ганнібал здобув рішучу перемогу над звиклими до теплого клімату римлянами.

Генерал Зима

Мабуть, найвідомішим полководцем, який зіткнувся з кліматичною проблемою, був Наполеон Бонапарт. Коли він вторгся до Російської імперії, його війська швидко потіснили і регулярні російські частини, і ополчення.

Але виявилося, що французи не готові до холодної і затяжної зими. Російська армія продовжувала відступати і навіть здала Москву. Але війська Наполеона виявилися в пастці. Непрохідні болота і холод стали на шляху просування війська непереможного полководця.

Звичні до такого клімату російські солдати здобули ряд перемог, в тому числі біля річки під назвою Березина. Деморалізовані французи були змушені відступити. Втрати армії Наполеона в основному були обумовлені не битвами, а холодом, цингою і недоїданням особового складу.

Перший зимовий похід

Історія знає приклад і української військової слави, добутої в суворих погодних умовах. До кінця 1919 року армії УНР та ЗУНР були деморалізовані. Зі сходу наступали більшовики, з півдня - Біла армія. А на заході орудували поляки.

З метою підняти бойовий дух армії, Симон Петлюра розробив операцію, яка полягала в глибокому тиловому рейді армії УНР. З одного боку, такий рейд тимчасово не давав «червоним» і «білим» наступати на Київ. А з іншого - успішний рейд згуртував дух українських вояків.

Чотири змішані дивізії УНР і ЗУНР пройшлися вихором від Вінниці до Одеси. Незважаючи на снігопад і розмиті дороги, українська армія спустошила склади більшовиків і сильно попсувала денікінців. Ніхто не був готовий до того, що удар буде завдано в розпал зими. Але наших бійців це не зупинило.

Висадка в Нормандії

Як відомо, вступ США у Другу світову війну почався з ризикованої і небезпечної висадки американських військ у Нормандії, на півночі Франції. До сих пір ця операція вважається безрозсудною і героїчною.

Єдина річ, про яку згадують досить рідко, полягає в тому, що не тільки німецькі кулі й укріплені доти стали перепоною на шляху американців. Важливу роль зіграли і погодні умови.

Через буревій на морі і бурхливий горизонт, американські десантні кораблі розкидало по всьому узбережжю. Американці знали про це завдяки цілій команді метеорологів. І їх прогноз був цілком вірний. 5 червня 1944 року метеорологи відмовляли генерала Ейзенхауера від наступу.

Генерал наполіг на своєму, і вторгнення в Нормандію виявилося для США успішним. Але, з іншого боку, дуже багато молодих хлопців поклали голови за цей успіх. Цікаво, але метеорологічний прогноз німців виявився більш точний. І, поки погода зустрічала американських солдатів дощами, німецькі солдати копали зміцнення.

Погодні умови часто впливали на історію людської цивілізації. Траплялося й так, що стихія руйнувала цілі міста, які потім старанно відбудовували. Залишилося тільки почати з великим трепетом ставитися до архітектурної спадщини Києва.